عملکرد و ساخت کاتالیست , Google-icon جستجو در تمام متون کارگیک
فن خودرو
دنیای خودرو
این صفحه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

توان تولید این قطعه به‌دلیل تیراژ پایین در ایران وجود ندارد اما باید بدانید که تولیدکنندگان این قطعه در دنیا بسیار کم هستند. اخیرا چند دانشگاه و شرکت دانش‌بنیان، تحقیقات درباره این موضوع را آغاز کرده‌اند و ما نیز سعی می‌کنیم همکاری لازم را با آن‌ها داشته باشیم.

به گزارش «اخبار خودرو»،افزایش میزان آلایندگی ناشی از احتراق خودروها، صنعت خودرو را برآن داشته است تا در پی طراحی و تعبیه سیستم‌هایی جهت کاهش آلایندگی باشند. کاتالیست موجود در خودرو، گازهای حاصل از احتراق مانند منواکسیدکربن، اکسیدهای نیتروژن، هیدروکربن‌های نسوخته و اکسیدهای گوگرد را به گازهای بی‌خطری مانند دی‌اکسیدکربن، گاز نیتروژن و بخار‌آب تبدیل می‌کند. طی سال‌های اخیر در کشور ما نیز شرکت‌هایی در زمینه ساخت کاتالیست فعالیت داشته‌اند که بزرگ‌ترین آن «ایران‌دلکو» است.
در مورد عملکرد و ساخت کاتالیست ابهاماتی وجود داشت که برای پی بردن به این موضوع از این کارخانه بازدید کردیم و گفت‌وگویی با لادن کمال‌زاده، مدیر تحقیق و توسعه و حسین انصاری، مدیر بازرگانی داخلی ایران‌دلکو انجام دادیم که در ادامه از نظر می‌گذرانید.

مونولیت یا سرامیک، هسته کاتالیست وارداتی است. آیا توان تولید این متریال در ایران وجود دارد؟

کمال‌زاده: توان تولید این قطعه به‌دلیل تیراژ پایین در ایران وجود ندارد اما باید بدانید که تولیدکنندگان این قطعه در دنیا بسیار کم هستند. اخیرا چند دانشگاه و شرکت دانش‌بنیان، تحقیقات درباره این موضوع را آغاز کرده‌اند و ما نیز سعی می‌کنیم همکاری لازم را با آن‌ها داشته باشیم. طبعا هر قطعه‌ای که بتوانیم در ایران خریداری کنیم، به نفع ما خواهد بود. در همین خصوص دو شرکت برای ما قطعاتی فرستادند که تست‌هایی را روی آن‌ها انجام دادیم. فعلا تولید‌کننده‌ای در این زمینه وجود ندارد و فقط در حد آزمایشگاهی، کار انجام شده است.

از چه کشورهایی، مونولیت‌های سرامیکی را تهیه می‌کنید؟

کمال‌زاده: از نمایندگی یک شرکت آمریکایی در آلمان به نام «کورنیگ» خرید می‌کنیم که یکی از دو شرکتی است که در کنار ان‌جی‌کی ژاپن، بهترین مونولیت‌های دنیا را تولید می‌کند. اگر بخواهیم قطعه‌ای با کیفیت و استانداردهای روز دنیا تولید کنیم، باید مواد اولیه ما بهترین باشد. شرکت‌های چینی نیز این قطعه را تولید می‌کنند اما کیفیت لازم را ندارند.

یکی از ضعف‌های جدی کاتالیست‌ها پس‌زنی دود و افت قدرت در موتور است، آیا این مشکل در محصول شما نیز وجود دارد؟

کمال‌زاده: این یک باور اشتباه است که تصور می‌کنند افت فشاری که به‌وجود می‌آید، عامل مخربی در خودرو است. در تمام دنیا کاتالیست خودرو شکل مشخصی دارد که همان مونولیت لانه زنبوری است. این قطعه را روی هر موتوری نصب کنید، در قطعات افت فشار ایجاد می‌کند اما این افت در زمان کالیبراسیون موتور اعمال می‌شود. به‌عبارت دیگر موتور و کاتالیست با یک دیگر کالیبره می‌شوند. بنابر‌این اگر این موتور که افت فشار ایجاد می‌کند، از سر راه اگزوز برداشته شود، هم استهلاک قطعات موتوری را افزایش می‌دهد و هم سبب افزایش مصرف سوخت و ایجاد مشکلات موتوری می‌شود.

نقد دیگر در زمان انجام فرآیند واشکوت است که اگر مواد کاتالیزی به‌درستی در مونولیت تزریق نشوند، سبب انسداد مجراهای مونولیت شده و حالت پس‌زنی دود می‌شود، همچنین افت قدرت به‌وجود می‌آید. آیا این نقد را وارد می‌دانید؟

کمال‌زاده: درست است اما مشروط بر عدم تولید استاندارد قطعه است. قطعات تولیدی همواره براساس استاندارد کارخانه‌های خودروسازی طراحی می‌شوند و استاندارد جهانی در مورد آن‌ها وجود ندارد. به‌طور مثال کارخانه پژو به ما می‌گوید درصد مجاز گرفتگی مونولیت چقدر است و ما طراحی می‌کنیم.

برای چه خودروهایی کاتالیست تولید می‌کنید؟ آیا علاوه‌بر خودروهای بنزینی برای خودروهای دیزلی نیز محصول دارید؟

کمال‌زاده: درحال حاضر تولید انبوه ما، کاتالیست‌های مخصوص خودروهای بنزینی و گازسوز است که استاندارد یورو۴ دارند. برای استاندارد یورو۵ در حد آزمایشگاهی، تولید داریم و در حال اخذ مجوز هستیم.

در ساخت کاتالیست‌ها، از کدام ماده کاتالیزی استفاده می‌کنید؟

کمال‌زاده: بستگی به نوع خودرو و میزان آلایندگی موتور دارد. در حال حاضر در تولیدات ما از سه فلز اصلی پالادیوم، رودیوم و پلاتین استفاده می‌شود. به‌جز این سه عنصر، مواد دیگری در کاتالیست‌ها وجود دارند که در یک بستر کاتالیستی به نام واشکوت قرار می‌گیرند. این بستر کاتالیستی عناصری دارد و می‌تواند آلومینا یا ترکیبات مشابه باشد که سطح ویژه زیادی را ایجاد می‌کنند. هر چقدر سطح ویژه زیاد باشد، واکنش کاتالیستی بهتر خواهد بود و می‌توان فلزات گرانبهای کمتری استفاده کرد که درنهایت، قیمت محصول پایین بیاید و کیفیت آن افزایش پیدا کند. به‌جز این مواد پایه، موادی را برای ذخیره‌سازی اکسیژن استفاده می‌کنیم که عمدتا اکسیدهای سلیوم هستند. این مواد کمک می‌کنند زمانی‌که خودرو در شرایط استکیومتریک کار نمی‌کند، اکسیژن اضافی محیط را به‌خود جذب کرده و در شرایط لازم که مقدار اکسیژن در آن محیط کم است، اکسیژن ذخیره‌شده را به محیط پس ‌دهد.

عمر مفید کاتالیست‌ها چقدر است؟

کمال‌زاده: برای استاندارد یورو۴، ۱۰۰هزارکیلومتر و برای یورو۵، ۱۶۰هزارکیلومتر است.

این پرسش وجود دارد که با توجه به غنی بودن سوخت داخل از گوگرد، در تولیدات خود از ماده‌ای استفاده می‌کنید که میزان آن را کاهش دهد؟

کمال‌زاده: اگرچه گوگرد به‌عنوان یک سم برای کاتالیست شناخته می‌شود اما گوگرد موجود در بنزین داخل کشور، در حد استاندارد قرار دارد. حتی گوگرد گازوئیل هم در تهران به مقدار زیادی کاهش یافته است اما این مشکل در گازوئیل جایگاه‌های شهرستان‌ها وجود دارد و گوگرد فراوانی دارند. به‌طور مشخص، از موادی در کاتالیست‌ها استفاده می‌کنیم که اجازه واکنش با فلزات گران‌بها را نمی‌دهند و سبب اختلال در عمکرد نمی‌شوند.

برنامه‌ای برای ساخت کاتالیست مخصوص خودروهای دیزلی دارید؟

کمال‌زاده: در حال حاضر با چند شرکت خارجی گفت‌وگوهایی داشته‌ایم‌ و در حال بررسی آنها هستیم. از آن‌جایی‌که صفر تا صد ساخت کاتالیست دیزلی با بنزینی متفاوت است و همچنین نبود کشش لازم بازار و مسائل فنی چون گوگرد فراوان در سوخت گازوئیل، نیاز به بررسی‌های بیشتر داریم.

آیا علاوه‌بر کاتالیست، محصولات دیگری نیز تولید می‌کنید؟

کمال‌زاده: طراحی اگزوز را در برنامه داریم و سعی می‌کنیم با تهیه نرم‌افزارهای طراحی این قطعه، مانند شرکت‌های اروپایی به‌سمت طراحی این قطعه برویم. در حال حاضر اقداماتی برای مجموعه اگزوز خودروهای پژو ۲۰۶‌، تیبا و ۴۰۵ انجام داده‌ایم.

این روزها قیمت ارز و فلزات گران‌بها دچار نوسان شده است. آیا این نوسان‌ها تغییری در قیمت کاتالیست‌های تولیدی شما ایجاد کرده است؟

انصاری: بله. متاسفانه نوسان نرخ ارز و قیمت جهانی مواد گرانبها رو به افزایش است. از آن‌جایی‌که ۹۵درصد متریال تولید ما وارداتی است، در آینده با افزایش قیمت نهایی روبه‌رو خواهیم بود. قرارداد‌هایی که با شرکت‌های خودروساز داریم، معمولا بر پایه دلار بسته شده و باعث می‌شود قیمت نهایی، شناور و مختص زمان شود. در حال حاضر محصولاتی که در ماه‌های اخیر به بازار عرضه شده و به معاینه فنی رفته، شامل این افزایش قیمت نشده است ولی قاعدتا در زمان تصویب قیمت، این مبلغ افزایش خواهد یافت.

درباره شیوه قیمت‌گذاری کاتالیست‌های تولیدی توضیح دهید.

انصاری: ما دو نوع محصول داریم؛ محصولات مربوط به شرکت‌های خودروساز و محصولات مخصوص مراکز معاینه فنی که قیمت‌گذاری هر کدام، متفاوت است. همچنین بسته به نوع خودرو و متریال آن، قیمت‎ها فرق می‌کنند. اما اگر بخواهم یک بازه کلی بدهم، برای شرکت‌های خودروساز از ۴۰۰ تا ۷۰۰هزارتومان، برای خودروهای با عملکرد بد موتور، یک‌میلیون و ۵۰۰هزارتومان و برای مراکز معاینه فنی و افترمارکت از ۱۲۰ تا ۳۰۰ هزارتومان است.

گویا درباره کاتالیست موتورسیکلت‌ها نیز اقداماتی توسط ایران‌دلکو صورت گرفته است. در این خصوص توضیح دهید.

انصاری: سال پیش طراحی کاتالیست موتورسیکلت‌ها را انجام دادیم و به تولید هم رسید اما به‌دلیل نقص قوانین مراکز معاینه فنی، ارائه آن هنوز قابل اجرا نیست. تمام موتورسیکلت‌های بنزینی نیازمند کاتالیست هستند اما اغلب تولیدات داخل از آن استفاده نمی‌کنند و آنهایی هم که این قطعه را نصب می‌کنند، از کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نیستند و تنها برای پاس کردن یک منع قانونی این کار را انجام می‌دهند. ما توان تولید و طراحی صددرصد این محصول را داریم و دستگاه‌های اتوماتیک آن نیز وارد شده است.

نوشتن دیدگاه


این صفحه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

براساس کلمه کلیدی جستجو کنید

یک ویدیو تصادفی از کانال کارگیک

مطالب فنی و آموزشی

آخرین مطالب جدید شده
آموزش پنچرگیری لاستیک خودرو
آشنایی با سنسور اکسیژن خودرو و تشریح عملکرد و نقش آن
آموزش نصب برچسب دودی شیشه خودرو
تبلیغ پراید 131 ، سایپا اسطوره اعتماد به نفس
آموزش پاک کردن بخار و آب‌بندی چراغ خودرو
عملکرد موتور 4 زمانه احتراق داخلی سوپاپ با چرخه اتو
تشریح نحوه کارکرد موتورهای 4زمانه احتراق داخلی متداول
تلفظ صحیح برندهای خودرو مشهور آلمانی
آشنایی با سیستم های هوشمند ، BSI و آپشن های غیرفعال در پژو 206
آموزش برق خودرو : چراغ های خودرو (مدارهای چراغ های روشنایی جلو ، خطر عقب و راهنما)
نقد و بررسی و مشخصات فنی و امکانات هایما اس 7 (Haima S7)
نقد و بررسی 3 نسل اخیر تویوتا کمری در ایران
معرفی نقد و بررسی تویوتا آریون (TOYOTA Aurion)
معرفی رله دوبل و دیاگرام داخلی و عملکرد
انواع سوکت ها و کانکتورهای برق و الکترونیک پژو-سیتروئن
اگر خودرو یکباره خاموش کرد چه مواردی باید بازبینی گردند؟
تشریح نحوه کارکرد سیستم انتقال قدرت دستی و نقش گیربکس ، دنده ها و کلاچ
انواع مدل های متداول در گیربکس خودرو
آموزش سرویس روغن و فیلتر پژو 405 ، پژو پارس و سمند و ...
نکات جازدن بوش سیلندر موتور بلدوزر
آسیب پذیری ریموت ها و سیستم Keyless Entry و سرقت خودروهای مدل بالا + جزئیات فنی و ویدئوهای نفوذ
آموزش سنجش کمپرس سیلندر موتور
آموزش تغییر کیلومتر کارکرد خودرو از روی IC صفحه کیلومتر
آموزش تعمیر گیربکس و دیفرانسیل اتومبیل پراید
اندازه گیری لقی طولی میل لنگ با ساعت اندیکاتور
آموزش صاف کردن سپر خودرو با حرارت
تهران، تقاطع سئول : صادرات سودآور یا بازاریابی ضررآفرین برای خودروی ایرانی؟- قسمت9
تهران، تقاطع سئول : وقتی قوانین سخت گیرانه هم کیفیت خودروی داخلی را بالا نبرد- قسمت8
تهران، تقاطع سئول : وقتی کیفیت خودروی داخلی داد همه را درآورد- قسمت7
تهران، تقاطع سئول : تصمیم مهم کره ای ها برای ادامه بقا در صنعت خودرو- قسمت6
تهران، تقاطع سئول : وقتی کره ای ها با رقبای ۱۰۰ ساله درافتادند- قسمت5
تهران، تقاطع سئول : روزی که نیسان به ایران آمد- قسمت4
تهران، تقاطع سئول : داستان تولد پراید افسانه ای- قسمت3
تهران، تقاطع سئول : وقتی کره ای ها گوی سبقت را در خودروسازی ربودند- قسمت2
تهران، تقاطع سئول : روزی که ایران و کره استارت زدند/ تاریخچه صنعت خودرو در ایران و کره جنوبی- قسمت1
آموزش رانندگی مربی تازه کار به قهرمان رانندگی Leona Chin
نگاهی به موشک سوخت مایع و پیشرانه آن
معرفی و نکاتی درباره پولیفت یا جرثقیل زنجیری (Lever Hoist)
معرفی، شرح عملکرد و نکاتی درباره جک هیدرولیک روغنی
آموزش روغنکاری بکس بادی (Air Impact Wrench)

آخرین آگهی ها

ما در آموزشگاه فن خودرو اولویت خود را بر روی کیفیت آموزشی و ...
ابزار شناسی - دینام - استارت - سیم کشی - رله ها - برف پاک کن ...
آموزشگاه پیشتازان دیزل اصفهان برگزار کننده دوره های موتور گی ...
آموزشگاه فنی دنیای خودرو در سال 1383 بامجوز رسمی از سازمان ف ...
آموزشگاه فنی دنیای خودرو در سال 1383 بامجوز رسمی از سازمان ف ...
لوازم یدکی و خدمات خودرو عسگری عرضه کننده قطعات سایپاو ایرا ...
آموزشگاه فنی دنیای خودرو در سال 1383 بامجوز رسمی از سازمان ف ...
فروش ابزار آلات خصصی تعمیرگاهی خودورو موتورسیکلت ...
آموزشگاه فنی دنیای خودرو در سال 1383 بامجوز رسمی از سازمان ف ...
آموزش تعمییرات موتور گیربکس برق و دیاگ خودرو های دیزل نسل جد ...
اصول کار کرد موتور و قطعه شناسی -سنسورها و عملگرها - شناخت ا ...
پیشتازی باشید , پیشتاز بمانید