جستجو در تمام متون و مستندات کارگیک
cw tb os 1
تبلیغات اسپانسر
CarGeek | کارگیک

ef7 vvt explained

عنوان پایان نامه : بررسی و تحلیل سیستم سوپاپ زمانبندی متغیر در موتور ملی

دانشجو : مجید حاجی محمد علیان

استاد راهنما : مهندس علی فرهادی

[دانلود فایل کامل در قالب PDF]


فهرست مطالب : 

- مقدمه
- تاریخچه بررسی پدیده های سوپاپ بر کارکرد موتور


- فصل اول :پدیده های زمان بندی سوپاپ
1-1 زمان باز شدن سوپاپ ورودی (IVO)
2-1 زمان بسته شدن سوپاپ ورودی (IVC)
3-1 زمان بسته شدن سوپاپ خروجی (EVC)
4-1 زمان باز شدن سوپاپ خروجی(EVO)


- فصل دوم: سازوکار های زمان بندی متغیر سوپاپ
1-2 سیستم های زمان بندی متغیر سوپاپ
1-1-2 سیستم نوع پره ای
1-1-1-2 عملکرد سیستم نوع پره ای
2-1-1-2 آوانس تایمینگ سوپاپ
3-1-1-2 ریتارد تایمینگ سوپاپ
4-1-1-2 عملکرد در حالت خنثی(تایمینگ سوپاپ در حا لت میانی)
5-1-1-2 عملگر VVT
5-1-1-2 مزایای سیستم پره ای
2-1-2 مکانیزم منحصر به فرد شرکت روور
2-1-3 سيستم زمان بندي كاملاً متغير (Fully Variable Valve Train)يا سيستم زمان بندي بدون بادامك (camless)
2-2 لیفت (lift)متغیر سوپاپ
1-2-2 سیستم اتومبیل فراری با مقطع تغيير زاويه بادامك
2-2-2 سيستم تعويض بادامک تویوتا
1-2-2-2 طرزکار سيستم تعويض بادامک
2-2-2-2 مزيت اين سيستم
3-2-2-2 معايب سيستم
3-2-2 سازو کار لیفت متغییر سوپاپ شرکت هوندا
1-3-2-2 در موتورهای با يك ميل بادامک SOHC
2-3-2-2 در موتورهاي با يك ميل بادامك SOHC-E
3-3-2-2 در موتور های سه مرحله ای 3-Stage
4-2-2 سيستم كنترل هوشمند حركت سوپاپها i-VTEC
5-2-2 سازو کار لیفت متغییر سوپاپ شرکت ميتسوبيشي
6-2-2 مقایسه عملکرد سوپاپ در دو مدل لیفت متغییر و زمان بندی متغییر


- فصل سوم : سامانه زبمپ موتور ملی
1-3 معرفي اجزاء عملگر سامانه زبمپ موتورملي و شير تنظيم آن
2-3 علل ايجاد سبک سازي وتعادل در قطعه
3-3 معرفي شيرتنظيم روغني و قطعات آن
4-3 معرفي قطعات شير روغني
5-3 توان مصرفی سامانه
1-5-3 توان مصرفي شير روغني
2-5-3 توان مصرفي ناشي از افزايش وزن برروي ميل بادامک
6-3 پاسخ گذراي سامانه زبمپ (Response)


 فصل چهارم : راهبرد سامانه زبمپ و اثر آن برمشخصه هاي موتور
1-4 معرفي جداول زواياي انتخابي سامانه زبمپ
2-4 راهبرد سامانه زبمپ و اثرآن برمشخصه هاي موتور
1-2-4 دور کند
2-2-4 دور متوسط
3-2-4 دور تند
3-4 مقايسه بازگرداني داخلي و خارجي دود
1-3-4 مزاياي بازگرداني خارجي برداخلي
2-3-4 مزاياي بازگرداني داخلي برخارجي
4-4 تغييرات زواياي گشودگي با تغيير بار
1-4-4 دورکند
2-4-4 دور متوسط
5-4 مقايسه زواياي گشودگي گاز و بنزين


- فصل پنجم : نقد و بررسي سامانه زبمپ
1-5 مزایای سامانه زبمپ

2-5 معايب سامانه زبمپ

-منابع و مآخذ

مقدمه

با رشد روز افزون جمعیت در چند دهه گذشته و نیاز بشر به حمل ونقل سریع، ایمن و صنعت خودرو و متعاقب آن صنعت موتور، سیر صعودی به خود گرفته است. افزایش سطح استاندارد های زیست محیطی، کاهش منابع سوخت های فسیلی، تقاضای سرعت بالا ومهیج همچنین ایمن و راحت و توسعه روز افزون علم و فن آوری مهمترین عوامل تاثیر گذار بر صنعت خودرو سازی در چند دهه گذشته بوده اند.

با کاهش مصرف برابر 40% ، زمان شتاب گیری صفر تا صد کیلومتر در ساعت تا نصف و همچنین گازهای آلاینده بطور قابل ملا حظه ای کاهش یافته اند. موتور های احتراق داخلی همیشه برای ارضای نظریات اقتصاددانان، مهندسین و خریداران همواره با آخرین فن آوری ها که امکانات بهتر و جدیدی را فراهم می آورد همراه است. کاهش مصرف سوخت خودرو ها بعلت محدودیت و تجدید ناپذیری سوخت های فسیلی از نیاز های مبرم بشر می باشند و امکان جایگزینی منابع دیگر استاندارد های زیست محیطی بسیار بالا رفته است و شرکت های سازنده موتور از آخرین فن آوری های علوم مکانیک والکترونیک و. . . در جهت پاسخگویی سریع و مطمئن به تقاضای مصرف کننده ها بهره می جویند.

دربحران نفتی 1973تا1978 کاستن میزان مصرف سوخت مهمترین هدف تولید کنند گان و مصرف کنندگان بوده است و بعد از کاهش قیمت نفت در دهه 80 تمایل به موتور های با قدرت زیاد از یک سو و کاهش سطح آلاینده ها از سوی دیگر مهمترین تقاضای مصرف کنندگان بوده است و این خواسته ها موجب پیدایش تجهیزاتی نظیر موتورهای چهار،سه یا پنج سوپاپ، سوپر شارژها یا توربو شارژها، موتور هایی با حجم بالای 2000تا3000 سی سی برای خودرو سواری شده است.

با پیشرفت فن آوری و تبدیل موتور های کاربراتوری به موتور های انژکتوری ضرورت استفاده از دقت و کارایی علم الکترونیک در کنترل و تنظیم مجموعه های سوخت رسانی موتور شدت یافته است و استفاده از الکترونیک در کنترل زمان جرقه، نسبت هوا به سوخت سرعت موتور و بار آن و تجهیزات اخطار دهنده و اخیراً زمان بندی سوپاپ ها متداول گشته است در سالهای اخیر جهت کاهش آلاینده دی اکسید کربن وNOx و هیدرو کربن های نسوخته به کاهش مصرف سوخت از طریق های گوناگون از جمله، برگشت مقداری از گاز های خروجی به چند راهه ورودی (exhaust gas recirculation-EGR) تزریق مستقیم سوخت به محفظه احتراق در موتور اشتعال جرقه ای، افزایش انرژی جنبشی گازهای ورودی به سیلندر و در نتیجه افزایش میزان اختلاط و رقیق سوز کردن موتور، توجه فراوانی شده است البته با روش های کنترل دقیق استفاده از موتور های رقیق سوز در حالت نیم بار متداول است و جهت جلوگیری از کاهش 20درصدی گشتاور خروجی در حالت تمام بار از λ برابر یک استفاده می کنند متغیر ساختن نسبت تراکم، زمان بندی سوپاپ ها و متغیر کردن طول لوله ورودی روشهای جدیدی برای بهبود عملکرد موتور احتراق داخلی می با شد.

توسعه روز افزون موتور ها ی احتراقی مجهز به واحد های کنترل الکترونیکی، امکان توسعه موتور ها را در تمام زمینه ها بدون محدودیت فراهم می نماید. زمان بندی متغیر سوپاپ ها یکی از پتانسیل های مطرح در بهبود عملکرد موتور ها می باشد که به علت پیچیده تر شدن واحد های مکانیکی موتور بصورت محدود استفاده می شد ولی با توسعه کنترل موتورها، زمینه استفاده از مکانیزم های VVT یا Variable Valve Timing بصورت نا محدود فراهم آمده است. موتور بدون بادامک فورد یکی از این نمونه ها است در این موتور یک مکانیزم الکترو هیدرولیکی باز و بسته شدن سوپاپ ها را انجام می دهد و کنترل مستقل تمام پارامتر های زمان بندی امکان پذیر می شود و این یک مزیت اساسی در مقایسه با تجهیزات مکانیکی متداول است.

در فاصله سالهای 91-90 موتور های با تجهیزات الکترونیکی توسط شرکت ها آمریکایی وارد بازار شدند کمپانی جنرال موتورز و و فورد موتور جدید الکترونیکی را جهت استفاده در کامیون های سبک تولید کردند. همچنین ولوو یک نوع موتور سه حالته از نظر کاری کاملا متفاوت ارایه کرده است این سه حالت کاری به تر تیب عبارتند از:اقتصادی، ورزشی و زمستانی.

در سال 1991 شرکت نیسان موتور کاملترین واحد الکترونیکی را برای موتور"GM5"استفاده کرد همچنین شرکت امریکایی هوندا موتور از سیستم VVTاستفاده کرده است می توان گفت که با واحد های کنترل الکترونیکی موتور بهترین کیفیت مشخصه های عملکردی بدست آمده اند.

کنترل الکترونیکی کلید تغییر حالت کاری موتور به صورت بسیار روان با حداقل کردن مصرف سوخت می باشد.

سنسور های ورودی مختلف با اطلاعات موتور و عملگر های بکار رفته کنترل مجموعه تولید توان را فراهم می آورند پس از آنکه واحد کنترل داده های ورودی را کنترل می کند سیگنالهایی را برای سلونوئید های خروجی عمل کننده می فرستد.

تعدادی از سنسور های ورودی در زیر آمده است:

* سنسور مشخص کننده حالت گیربکس یعنی حالت های(N,P,D یا Normal,park,drive)
* یک مقاومت مغناطیسی متغیر که بک سیگنال متناسب با دور میل گاردان در دقیقه تولید می کند.
* ترمیستور دمای روغن موتور
* سنسور دریچه گاز
* سنسور اندازه گیر دبی جرمی هوای ورودی
* سنسور موقعیت سیلندر اول
* سیستم مشخص کننده وضعیت ترمز

به تناسب کنترل خودرو کنترل موتور به عنوان یکی از مهمترین اجزا خودرو و پر هزینه ترین جز خودرو با استفاده از المان های مختلف مکانیکی و الکتریکی توسعه می یا بد و هر روز شاهد تکامل سریع این فن آوری و موتور های جدید که تماما کنترل می شوند هستیم.

چرا زمان بندی متغیر سوپاپ؟

در موتور احتراق داخلی سوپاپ ها و پدیده های مربوط به سوپاپ ها تاثیر بسیار مهمی بر بازده و مشخصه های عملکردی موتور می گذارد بخصوص زمان های سوپاپ ورودی که از اهمیت زیاد تری نسبت به پدیده های سوپاپ خروجی بر خوردارند .

زمان های بهینه سوپاپ ها تحت تاثیر عواملی چون ابعاد و مشخصات لوله های ورودی مخلوط هوا وسوخت به موتور و تا حدودی لوله های خروجی دود از موتور و شرایط کاری موتور می باشد بدین صورت که در شرایط کاری مختلف هدف طراح موتور متفاوت بوده و برای دستیابی به این هدف بایستی از زمان بندی منا سب سوپاپ ها حداکثر استفاده را ببریم. در هر صورت مشخصه هایی که با زمان بندی سوپاپ ها بطور مستقیم بهبود می یابند به صورت زیر عبارتند از:

1)توان موتور
2)گشتاور موتور مخصوصاً در حالت تمام بار
3)کاهش آلاینده های خروجی خصوصاًNOx
4)مصرف سوخت در حالت کارکرد کم بار ونیز خلاصی
5)کاهش تلفات ناشی از پمپ کردن گاز ودر نتیجه افزایش بازده موتور
6) امکان کنترل بار موتور بدون استفاده از در یچه گاز در تمام رنج کارکرد موتور

زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ خروجی و بخصوص ورودی نسبت به شرایط کار موتور وضعیت های مختلفی را را برای اصلاح و بهبود خروجی های کاری موتور می گیرند در کارکرد تمام بار موتور که هدف به دستیابی به حداکثر بازده حجمی و در نتیجه گشتاور خروجی حداکثر است. موتور دارای فرکانس بالا تر، زمان هم پوشانی کمتری برای باز کردن سوپاپ ها می باشد در حالی که در دور های پایین تر از مدت زمان هم پوشانی بیشتر و نیز زمان تناوب بیشتری برای زمانهای باز و بسته شدن سوپاپ بر خوردار می باشد با توجه به مطالب با لا در سرعتهای بالا همپوشانی زیاد سوپاپ ها مناسب بوده و در سرعتهای پایین هم پوشانی کمتر در کارکرد تمام بارمطلوب می باشد.

در حالت کم بار و به خصوص کارکرد خلاصی هدف کاهش مصرف مخصوص سوخت می باشد و با توجه به اینکه در کل موتور های احتراق داخلی جرقه ای بایستی با نسبت هوا به سوخت نزدیک به استوکیو متریک کار کنند با کنترل میزان هوای ورودی میزان مصرف سوخت نیز مشخص می شود که این کار توسط دریچه گاز صورت می گیرد در بحث کنونی هدف حذف دریچۀ گاز موجب افزایش افت در طی پمپ کردن سیال به داخل سیلندر می گردد با حذف دریچه گاز کنترل میزان هوای ورودی به داخل سیلندر از طریق کنترل زمانهای سوپاپ انجام می گیرد که با عملی ساختن این طرح از افت های ایجاد شده توسط در یچۀ گار جلوگیری می شود. در حالت کلی زمان بندی متغییر سوپاپ ها باعث جابجایی منحنی گشتاور از منحنی مقدار اولیه تا منحنی حداکثر آن می شود با توجه به اینکه منحنی گشتاور منحنی کاملاً صافی نمی باشد نیاز است که در هر سرعتی فرآیند مکش بهینه گردد مزیت اصلی استفاده از زمان بندی متغییر سوپاپ ها متاثر از چندین عامل است برای نمونه حذف یا حداقل کردن تلفات ناشی از پمپ کردن سیال، کنترل همپوشانی سوپاپ ها برای کاهش اختلاط فرآیند مکش و تخلیه، افزایش راندمان حجمی، کنترل بهتر احتراق، حذف در یچه گاز در نتیجه افزایش سرعت جریان هوا در سوپاپ ورودی افزایش انرژی جنبشی هوای ورودی یه موتور که باعث اختلاط بهتر در نتیجه افزایش نسبت هوا به سوخت می شود. احتراق کاملتر، امکان استفاده از تجهیزات تزریق مستقیم در موتور اشتعال جرقه ای و غیره از مزایای مکانیزم VVT می باشد مزیت استفاده از روش تزریق مستقیم کنترل دقیق λ و در نتیجه کنترل بهتر موتور از طریق کنترلرهای الکترونیکی می باشد بدین نحو که در تزریق از چند راهه ورودی مقداری از سوخت مایع در دیوارۀ کانال ورودی ته نشین شده و میزان دقیق λ (نسبت هوا به سوخت به نسبت استوکیومتریک هوا به سوخت)در دست نمی باشد و این امر کنترل پیشرفته موتور را که نیاز به پارامتر λ دارد از دقت لازم خارج می کند مزیت دیگر تزریق مستقیم کاهش دمای محفظه احتراق ودر نتیجه جلو گیری از احتراق زودرس، کاهش افت انرژی از طریق دیوارۀ سیلندر و کاهش آلاینده ها خصوصاً Noxمی باشد. مقدار قابل توجه کاهش در افت ناشی از پمپ شدن سیال با کنترل بار موتور با دیر بستن سوپاپ ورودی حاصل شده است همچنین 7درصد صرفه جویی در سوخت با روشLIVC حاصل شده است البته با اضافه شدن مکانیزم VCR یا Variable Compression Ratio (نسبت تراکم متغییر شکل(1-1) این میزان کاهش مصرف سوخت را تا 20 در صد میتون افزایش داد برای بررسی بیشتر اثر زمان بندی سوپاپ ها به شکل ها یی که در ادامه می آید توجه کنید.

ef7 vvt explained 01طرح موتور VCR

تاریخچه بررسی پدیده های سوپاپ بر کارکرد موتور

اولین بار در سال 1969 یک برنامه شبیه سازی کامپیوتری از مدل ریاضی موتور تک سیلندر جهت برآورد زمان مناسب بسته شدن سوپاپ ورودی مورد استفاده قرار گرفت معیار بررسی عملکرد موتور در این مدل میزان بازده حجمی هوای ورودی به داخل سیلندر در انتهای مرحله پر کردن سیلندر (زمان بسته شدن سوپاپ ورودی )در نظر گرفته شده است و فرضیاتی برای تحلیل راحت تر مدل ریاضی صورت گرفته که موجب کاهش تطابق نتایج شبیه سا زی با موتور واقعی است برای نمونه سیال گردشی موتور هوا در نظر گرفته شده و از اثرات ناشی از وجود سوخت در هوای ورودی و نیز اثرات گازهای خروجی از اگزوز چشم پوشی شده است.

همچنین فشار در چند راهه ورودی و خروجی برابر فشار محیط در نظر گرفته شده که این امر موجب نادیده گرفته شدن موج فشار چند راهه ورودی متاثر از حرکت پیستون و باز بسته شدن سوپاپ شده و نهایتاً نتایج خروجی از دقت کمتری در مقایسه با نتایج آزمایشی بر خوردار خواهند بود.

علاوه بر موارد بالا، فرض عدم انتقال حرارت از دیواره ها و همچنین فرضیات ساده کننده دیگر اختلاف بیشتر نتایج شبیه سازی با واقعیت موتور را به دنبال دارد. در هر حال با استفاده از نتایج شبیه سازی مناسب ترین زمان بستن سوپاپ ورودی بر را بر حسب عدد ماخ در سوپاپ ورودی بدست آورده و نیز کورس مناسب و زمان هم پوشانی را با مشخص کردن زمان بسته شدن سوپاپ ورودی بررسی شده است.

در سال 1971 یک شبیه سازی کامپیوتری را برای بررسی مشخصه ها ی تنفسی موتور به کار گرفتند در این مدل موتور چهار زمانه اشتعال جرقه ای را با در نظر گرفتن اثرات پر کردن و تخلیه برای تحقیق اثرات زمان بندی سوپاپها، طرح بادامک و ابعاد سوپاپ برعملکرد موتور ارایه شد.

در سال 1977 با شبیه سازی کامپیوتری پدیده های مکش و تخلیه موتور، اثرات زمان بندی سوپاپ ها را بر میزان هوای ورودی، افت های موجود در دریچه گاز، افت ناشی از پمپ کردن سیال و میزان گازهای سوخته مانده در سیلندر بررسی شد.

مدل های ارایه شده فوق الذکر بهینه سازی زمان بندی سوپاپ ها را تنها برای یک سری شرایط ثابت به عنوان نمونه تحت یک سرعت مشخص و دریچه گاز تمام بار تحلیل کرده اند علاوه بر آن نتا یج شبیه سازی با آزمایش های لازم صحّه گذاری نشده است.

در سال 1980 (Tuttle محقق آلمانی) قابلیت کنترل بار موتور را با به تاخیر انداختن زمان بسته شدن سوپاپ بصورت آزمایشی تحلیل نموده است او به این نتیجه رسیده که در بارها ی پایین برای تامین عملکرد مورد نظر موتور، استفاده از دریچه گاز به میزان کم ضرروی است در هر صورت او با استفاده از LIVC یا Late intake valve closing بار را کنترل می کند به 6/5درصد کاهش مصرف سوخت در مقایسه با موتور بدونLIVC دست یافته است این میزان کاهش مصرف سوخت بعلت کاهش افت های پمپ کردن گاز می باشد. همچنین موتور مجهز به LIVC مقداری افت در بازده ترمودینامیکی بعلت کاهش نسبت تراکم نشان میدهد.

در تحقیقی که همان شخص در سال 1985 انجام داد برای تایید نتایج شبیه سازی کامپیوتری برای بررسی اثر زود بسته شدن سوپاپ ورودی (EIVC یا early intake valve closing) برکنترل بار موتور اشتعال جرقه ای انجام داد از مجموعه تجهیزات آزمایش گاهی یک شرکت استفاده نموده است او نشان داد که در موتور آزمایشی با کنترل بارEIVC، در بارهای سبک برای حصول نتیجه بهتر مقداری کمک از دریچه گاز ضروری است در این آزمایش 38درصد کاهش در افت های ناشی از پمپ کردن سیال در مقایسه با موتور بدون EIVC بدست آمده است علاوه بر آن 5/1 درصد افزایش در بازده ترمودینامیکی موتور، کاهش دمای سیلندر در نتیجه افت انتقال حرارت از دیواره ها حاصل شده است او دریافت که اختلاف زیادی بین موتور با و بدون مکانیزم EIVC وجود ندارد، و در ضمن 24 درصد کاهش آلاینده ها را در پی دارد.

در 1985 شرکت نیسان اولین تحقیقات خود را بر روی موتور ها برای ارزیابی اثر زمان سوپاپ ورودی روی احتراق موتور اشتعال جرقه ای انجام داد در موتور احتراق داخلی هنگام کار در بارهای سبک، افت ناشی از پمپ کردن سیال افزایش یافته و متقابلاً مصرف سوخت افزایش می یابد از این رو با روش هایی افزایش افت پمپ سیال در بار های سبک را کنترل می کند که تنظیم صحیح زمان بستن سوپاپ ورودی یکی از استراتژی هاست در این تحقیق نشان داده شده که افت های ناشی از پمپ کردن سیال با کنترل مقدار هوای پر شده به داخل سیلندر کاهش می یابد.

در تحقیقات به این مسا له بر خورد کردند که به همان نسبتی که افت پمپ کردن سیال با زمان بندی مناسب سوپاپ ورودی کاهش یافته است میزان مصرف سوخت بهبود نیافته است با آزمایش در یافتند که علت این پدیده ایجاد نارسایی در احتراق سوخت و هوا در داخل سیلندر است و علت این نارسایی، افزایش مدت مرحله احتراق و نوسانات آن می باشد در این تحقیق تاثیر عواملی را که با اصلاح زمان بندی سوپاپ ورودی تغییر می کنند بررسی کردند (دمای گاز داخل سیلندر، فشار ومیزان گازهای سوخته)و به این نتیجه رسیدند که افت دمای سیلندر و فشار آن که موجب کاهش نسبت تراکم موثر می گردد اصلی ترین عامل می باشند.

قابلیت متغیر کردن زمان بندی سوپاپ ها را برای موتور دیزلی و بنزینی در گسترۀ وسیعی از شرایط کاری موتور در سال 1988 بررسی شده است. درموتور های بنزینی هدف از VVT بیشتر ، بهبود گشتاور در سرعت های مختلف در کارکرد تمام بار موتور می باشد ودر بار های کم ، هدف کاهش مصرف سوخت می باشد در هر حال اکثر مهندسان به این نتیجه رسیده اند که زمان بسته شدن سوپاپ ورودی مهمترین زمان تاثیر گذار بر بهبود عملکرد موتور می باشد.

فصل اول :پدیده های زمان بندی سوپاپ

پدیده های مربوط به زمان بندی سوپاپ ها را می توان به صورت زیر مشخص کرد:

1)زمان باز شدن سوپاپ ورودی
2)زمان بسته شدن سوپاپ ورودی
3)زمان بسته شدن سوپاپ خروجی
4)زمان باز شدن سوپاپ خروجی
5)دوره هم پوشانی سوپاپ ها

1-1 زمان باز شدن سوپاپ ورودی (IVO)

زمان های سوپاپ ورودی تاثیر زیادتری بر عملکرد موتور احتراق داخلی و مشخصه های آن نظیر بازده حجمی، افت ناشی از پمپ کردن سیال و غیره دارند. در واقع زمان باز شدن سوپاپ ورودی همان شروع فرآیند مکش و همپوشانی سوپاپ ها است که معمولاً قبل از نقطه مرگ بالا (TDC یا Top death center) اتفاق می افتد. در زمان بندی صحیح این زمان بایستی منطبق بر لحظه ای با شد که فشار چند راهه ورودی از فشار داخل سیلندر با لاتر می رود در این صورت از جریان معکوس گاز از سیلندر به چند راهه ورودی که در حالت بدون زمان بندی اصلاح شده اتفاق می افتد جلو گیری می شود تاخیر بیشتر از نیاز در IVO یا Inlet valve open باعث کاهش مدت زمان مکش شده و نهایتاً با عث افت بازده حجمی می گردد با به تاخیر انداختن IVO هیدرو کربن های نسوخته HC به سبب کاهش هم پوشانی سوپاپ ها کاهش می یابد. IVOتاثیر ناچیزی بر NOx دارد چون میزان این گاز بیشتر بستگی به سطح با لا یی درجه حرارت و فشار دارد. البته با افزایش هم پو شانی سوپاپ ها مخلوط تازه و گاز های باقیمانده از احتراق با هم مخلوط می شوند در نتیجه دمای فرآیند احتراق کاهش می یابد که تشکیل NOx بسیار به درجه حرارت وا بسته است. راه دیگر افزایش گاز های باقی مانده در سیلندر استفاده از EGR می باشد اما به سبب افزایش گازهای نسوخته HC این روش نسبت به کنترل سوپاپ ها کمتر استفاده می شود.

2-1 زمان بسته شدن سوپاپ ورودی (IVC)

این نقطه زمانی همواره بعد از BDC یا  Bottom death center اتفاق می افتد این زمان پایان مرحلۀ پر کردن سیلندر را مشخص می کند و در حالت تمام بار بایستی تا آنجا که فشار سیلندر کمتر از فشار چند راهه ورودی است به تاخیر بیافتد این تاخیر به منظور دستیابی به بازده حجمی حداکثر مخلوط ورودی به سیلنرد صورت می گیرد. در بار های کم با توجه به افت های ایجاد شده توسط دریچه گاز جهت کاهش فشار چند راهه ورودی و متعاقب آن بازده حجمی مخلوط ورودی، بار موتور کنترل می شود در کاربرد های جدید زمان بندی سوپاپ ها به عنوان راهکاری برای کنترل بار موتور با حذف دریچه گاز مطرح شده که بدین ترتیب زمان بسته شدن سوپاپ ورودی اصلی ترین عامل کنترل وتنظیمبار موتور برای حالتهای مختلف بار موتور می باشد با تنظیم صحیح زمان بسته شدن سوپاپ ورودی به کاهش افت های ناشی از پمپ کردن سیال تا حدود 60در صد رسیده اند شکل(1-1)و (2-1).

ef7 vvt explained 02
شکل(1-1)زمان بسته شدن سوپاپ ورودی بر حسب بار موتور
ef7 vvt explained 03
شکل(2-1) تاثیر IVC برکاهش تلفات پمپی

3-1 زمان بسته شدن سوپاپ خروجی (EVC)

بسته شدن سوپاپ خروجی انتهای فرآیند تخلیه و همچنین پایان دوره هم پوشانی سوپاپ ها می باشد. EVC یا exhaust valve close معمولاً چند درجه بعد از نقطه مرگ بالا(ATDC یا After top death center) اتفاق می افتد شکل(3-1)(4-1) در حالت خلاصی و کم بار موتوربه تاخیر افتادن EVC مناسب نیست که این امر موجب کاهش بازده حجمی دردور های پایین می شود این نقطه زمانی بایستی طوری باشد که با داشتن حد اکثر قدرت، فشار سیلندر کمترین باشد مصرف مخصوص سوخت نسبت به EVC کمتر حساس می باشد. در سرعت های با لا EVC زود باعث افزایش میزان گاز های با قیمانده در داخل موتور می گردد بنابراین برای گرفتن توان بیشتر منا سب است EVC به تاخیر بیافتد بر عکس در حالت خلاصی و کم بار موتور EVC پیش انداخته موجب کاهش همپوشانی سوپاپ ها و متعاقب آن کاهش گاز های خروجی مانده در داخل سیلندر و همچنین کاهش فشار موثر متوسط اندیکاتوری (IMEP یا Exhust valve open) می گردد.

با به تاخیر افتادن EVC و افزایش میزان گاز های خروجی مانده در سیلندر آلاینده های HC و نیز NOx افزایش می یابد.

ef7 vvt explained 04
شكل(3-1) نمودار فشار در سيكل كامل موتور

ef7 vvt explained 05
شکل(4-1)زمان بسته شدن سوپاپ خروجی بر حسب دور موتور

4-1 زمان باز شدن سوپاپ خروجی(EVO)

زمان باز شدن سوپاپ خروجی انتهای فرآیند انبساط و احتراق را مشخص می کند ای زمان تاثیر زیادی روی بازده حرارتی موتور دارد[7] EVO مناسب زمانی است که فشار سیلندر تا نزدیکی فشار چند راهه ورودی افت کرده در این صورت افت های ناشی از پمپ کردن سیال کاهش پیدا می کند. EVO معمولاً چند درجه قبل از نقطه مرگ پایین اتفاق می افتد.

EVO بهینه با افزایش سرعت موتور بایستی زودتر اتفاق بیافتد چون در سرعت های با لا مرحله تعویض گاز نسبت به سرعت های پایین به علت کاهش دوره زمانی از کارایی کمتری بر خوردار است در چنین شرایطی برای جبران افت های ناشی از پمپ کردن سیال با تسریع EVO با اهمیت می گردد شکل(5-1).

ef7 vvt explained 06
زمان باز شدن سوپاپ خروجی بر حسب دور موتور شکل(5-1)

ef7 vvt explained 07
تاثیر زمان بندی متعیر سواپ بر عملکرد موتور (شکل6-1)

شکل(6-1) نشان می دهد که با استفاده از سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ گشتاور خروجی موتور متعادل تر می شود و در نتیجه ارتعاشات موتور هم کمتر می شود.

فصل دوم: سازوکار های زمان بندی متغیر سوپاپ

1-2 سیستم های زمان بندی متغیر سوپاپ

انواع سیستمهای زمان بندی متغیر سوپاپ مختلفی وجود دارند که تفاوتهای مکانیزم های عملکردی آنها نسبت به عملکرد کلی شان از اهمیت کمتری برخوردار است . تا چند وقت پیش در اکثر سیستمهای تایمینگ متغیر میل سوپاپ ، تنها یکی از دو میل سوپاپ موتور متغیر بود که البته این تغییر تنها به میزان یک پله انجام می گرفت . در این سیستم در زمان افزایش دور موتور و یا در محدوده مشخصی از آن ، واحد کنترل الکترونیکی تایمینگ میل سوپاپ را تغییر میدهد و بدین ترتیب یکی از میل سوپاپها در وضعیت آوانس یا ریتارد قرار میگیرد .

در خیلی از موتورهائی که مجهز به دو میل سوپاپ در سر سیلندر میباشند (DOHC) این نوع سیستم باعث میگردد تایمینگ سوپاپهای اگزوز (بر خلاف تصور عمومی که حاکی از اهمیت بیشتر سوپاپهای ورودی است) تغییر پیدا کند ، البته در برخی انواع نادرتر ، تایمینگ سوپاپهای ورودی تغییرمیکند.

نمونه ای از نوع دوم در برخی اتومبیلهای پورشه مشاهده میگردد . در یکی از مدلهای پورشه (Porsche 911) که مجهز به سیستم Vario Cam است ، این سیستم باعث میگردد تا تایمینگ سوپاپ ورودی بعد از رسیدن دور موتور به ۱۳۰۰ دور در دقیقه ، ۲۵ درجه تغییر کند و نتیجتاً محفظه احتراق بهتر پر و خالی شود و گشتاور افزایش پیدا کند . بعداز رسیدن دور موتور به حد ۵۹۲۰ دور در دقیقه ، تایمینگ ۲۵ درجه کاهش پیدا میکند و به حد اولیه ( دور آرام ) باز می گردد و عملکرد موتور در دور موتور بالا را بهبود می بخشد . در مواقعی که درجه حرارت روغن موتور بالا رفته باشد این تغییر در دور موتور ۱۵۰۰ دور در دقیقه انجام می گیرد .
سیستمهای اولیه که در آن تنها تایمینگ یک میل سوپاپ تغییر پیدا میکند هر چند که بهتر از سیستمهای تایمینگ ثابت عمل میکنند ، با این وجود کاملا قانع کننده نیستند . موتورهای مجهز به این سیستم تنها در دو حالت و دور موتور خاص دارای عملکرد بهینه هستند . واضح است که تغییرات کوچک و متعدد تایمینگ حتی اگر در مورد یکی از میل سوپاپها اعمال شود بهتر است و اگر تایمینگ هر دو میل سوپاپ قابل تغییر باشد نتیجه بهتری دارد . دراین حالت تایمینگ هر دو میل سوپاپ دائما با توجه به شرائط عملکرد موتور ، در حال تغییر خواهند بود .

BMW اولین شرکت بود که از سیستم دو میل سوپاپ متغیر استفاده نمود و آنرا Double Vanos نامید . در موتورهای مجهز به Double Vanos ، تایمینگ هر یک از میل سوپاپها تا ۶۰ درجه تغییر میکند ، در نتیجه مدت زمان باز بودن همزمان سوپاپهای ورودی و خروجیOverlap) ) از ۸۰ درجه تا ۱۲-درجه قابل تنظیم است . منظور از ۱۲- درجه این است که سوپاپهای اگزوز ۱۲ درجه قبل از باز شدن سوپاپهای ورودی بسته میشوند.

اساس کار این سیستم بر مبنای استفاده از دنده های مار پیچی و مستقیم می باشد شکل(1-2). در ابتدای کار در حالت دور آرام, فنر برگردان باعث می شود سیستم در تایمینگ اولیه قرار گیرد. وقتی که فشارروغن روی پیستون اعمال میشود پیستون برخلاف نیروی فنرحرکت می کند و شیار های موجود روی دنده مارپیچی باعث تبدیل حرکت محوری پیستون به حرکت دورانی می شود و در نتیجه سبب چرخش میل بادامک نسبت به چرخ زنجیرو نسبت به میل لنگ می شود. برای تنظیم فشارروغن انواع مختلف سوپاپ های تنظیم موجود میباشد.

ef7 vvt explained 08
شکل(1-2) عملکرد مکانیزم زاویه متغییر میل بادامک با دنده های مارپیچی

در این سیستم های متغییر از زنجیر کوچکی بین میل سوپاپ ورودی و خروجی استفاده می شود شکل(2-2). تنظیم کننده زنجیر به وسیله فشار روغن روی پیستون هایش می تواند زنجیر را به داخل یا خارج ببرد و در نتیجه زوایه ی میل سوپاپ ورودی را تغییر دهدشکل(3-2). در این نمونه معمولاً میل بادامک خروجی مستقیماً به میل لنگ متصل است و میل بادامک ورودی دارای موقعیت متغییر می باشد. این سیستم راه حلی فشرده و مناسب میباشد اما عیب آن اینست که اجازه تنظیم فقط به یک میل بادامک داده میشود.

ef7 vvt explained 09
شکل(2-2)نحوه نصب شدن زنجیر در سیستم VarioCam در خودروی پروشه

ef7 vvt explained 10
شکل(3-2)چند مدل از سلونوئید مورد استفاده در مکانیزم های زنجیر متغییر

1-1-2 سیستم نوع پره ای

نوع دیگر از بادامک های تنظیم شونده سیستم نوع پره ای میباشد. در این سیستم محفظه (استاتور)به وسیله میل لنگ به حرکت در می آید و روتور داخلی به میل بادامک متصل شده است و یک محفظه خا لی بین این دو بوجود می آیدشکل(4-2). با اعمال فشار روغن به یک طرف پره ها، روتور نسبت به استاتور می چرخد و زاویه را تغییر میدهد. این سیستم ها جمع جور وقابل استفاده در موتور های با حجم های مختلف میباشند.

ef7 vvt explained 11
شکل(4-2)مکانیزم سیستم نوع پره ای

1-1-1-2 عملکرد سیستم نوع پره ای

سیستم VVT ,کنترل پیوسته سوپاپ های ورودی و خروجی را به وسیله سوپاپ کنترل((OCV[1]انجام می دهد.

عملکرد در دور آرام وبارکم:
بعلت کاهش زمان قیچی سوپاپ ها, گازهای خروجی کمتری در مرحله مکش وارد سیلندر میشوند.این عمل باعث ثابت ماندن دور آرام در یک محدوده خاص ,اقتصادی بودن مصرف سوخت وهمچنین پایداری موتور در دور های کم می شود.

محدوده دور متوسط:
زمان قیچی افزایش می یابدوبازخورد گاز ها به مرحله مکش بیشتر می شود درنتیجه باعث کاهش تلفات اصطکاکی (تلفات پمپینگ) و پایین آوردن دمای احتراق, کاهش مقدار NOX در گاز های خروجی وکاهش هیدرو کربن های نسوخته را در پی خواهد داشت.

محدوده دور متوسط و بار زیاد:
سوپاپ ورودی زودتر بسته می شود ,بازده حجمی افزایش می یابد و گشتاور خروجی بهبود می یابد.

محدوده دور زیاد وبار زیاد:
دیر بسته شدن سوپاپ ورودی وافزایش بازده حجمی که باعث ماکزیمم توان می شود.

نحوه عملکرد:
سیستم VVT شامل دو محفظه هیدرولیکی می باشد:
1-محفظه آوانس
2- محفظه ریتارد

این دو محفظه در داخل هوزینگ بین میل بادامک و چرخ زنجیرهستند. پمپ روغن,روغن سیستم را تامین می کند.روغن ورودی به محفظه ها توسط سوپاپ کنترل((OCV کنترل می شودو زاویه نسبی بین چرخ زنجیرو میل بادامک را بر اساس عملکرد موتور به طور بهینه تنظیم می کند.

شروع به کار موتور:
یک پین نگهدارنده بر روی روتور سیستم VVT باعث می شود که تایمینگ سوپاپ ها )با اعمال نیروی فنر( کاملا ریتارد باشد. میل بادامک و چرخ زنجیر به هم کوپل میشوند. وقتی که فشار روغن افزایش می یابد پین نگهدارنده آزاد می شودو امکان تغییر زاویه را فراهم می آورد .

2-1-1-2 آوانس تایمینگ سوپاپ

بوسیله سیگنالی که ازسوی ECM میرسد سوپاپ قرقره ای به سمت چپ حرکت میکندو فشار روغن اویل پمپ به راهگاه آوانس تایمینگ سوپاپ می رود و باعث آوانس عملگر میشود ودر نتیجه میل بادامک نسبت به میل لنگ آوانس می شود شکل(5-2).

ef7 vvt explained 12
شکل(5-2)عملکرد سوپاپ کنترل مکانیزم پره ای در حالت آوانس

3-1-1-2 ریتارد تایمینگ سوپاپ

بوسیله سیگنا لی که از سوی[2] ECMمیرسد سوپاپ قرقره ای به سمت راست حرکت میکندو فشار روغن اویل پمپ به راهگاه ریتارد تایمینگ سوپاپ می رود و باعث ریتارد عملگر می شود ودر نتیجه میل بادامک نسبت به میل لنگ ریتارد می شود شکل(6-2).

ef7 vvt explained 13
شکل(6-2)عملکرد سوپاپ کنترل مکانیزم پره ای در حالت ریتارد

4-1-1-2 عملکرد در حالت خنثی(تایمینگ سوپاپ در حا لت میانی)

سوپاپ قرقره ای تقریبا در موقعیت میانی است. بنابراین فشار هیدرولیک به هردو محفظه میرود و زاویه بین میل بادامک و میل لنگ ثابت می ماند شکل(7-2).

5-1-1-2 عملگر VVT

شامل هوزینگ و مجموعه چرخ وزنجیر,مجموعه موتور, پین ثابت کننده روتور هوزینگ در حالت شروع به کارو همچنین یک درزگیر کوچک برای آببندی بین دو محفظه وجود دارد. درپوش وروتور عملگر VVTدارای یک شاخص هماهنگ کننده برای تنظیم آن هنگام تعمیرات می باشد.

ef7 vvt explained 14
شکل(7-2)عملکرد سوپاپ کنترل مکانیزم پره ای در حالت خنثی

عملکرد واحد کنترل سیستم پره ای در پنج مرحله به صورت شکل(8-2) می باشد که با توجه به دمای موتور، موقعیت دریچه گاز و دور موتور این وضعیت ها پیش بینی می شوند اما با پیشرفت صنعت خودرو تعداد این مراحل به بینهایت میل پیدا کرده است که همواره زاویه میل بادامک در حال تغییر است.

ef7 vvt explained 15
شکل(8-2)مراحل عملکرد سیستم پره ای

5-1-1-2 مزایای سیستم پره ای

1-پاسخ سریعتر, حجم و وزن کمتر نسبت به سیستم دنده مارپیچی
2-استفاده از سوپاپ کنترل الکترومغناطیسی منجر می شود که با فشار روغن پایین تری سیستم عمل کند ودر نتیجه نشتی کاهش می یابد.
3-کنترل پیوسته ی میل بادامک ها برای ورودی در محدوده 40 درجه و برای خروجی در محدوده 50 درجه ودر نتیجه احتراق مناسب که با افزودن پمپ هوای ورودی یا سیستم EGRبهتر می شود.

در ضمن قابل ذکر است که سیستم نوع پره ای در موتور ملی مورد استفاده قرار گرفته است که در فصل بعد به تشریح آن خواهیم پرداخت. که در این موتور معروف به CVVT (Continuously Variable Valve Timing) می باشد.

شرکت فورد نیز از این مکانیزم برای خودرو های جدید خود بهره گرفته است که به نام VCT (variable cam timing) مشهور است.

شرکت سوبارو نیز از همین مکانیزم برای خودرو های خود استفاده کرده است که نام آنرا AVCS(Active Valve Control System) نهاده است در ضمن در این سیستم از تکنولوژی EGR و توربو شارژر استفاده شده است شکل(9-2).

ef7 vvt explained 16
شکل(9-2)عملکرد EGR و توربوشارزر به هنگام تغییر زمان بندی متغییر سوپاپ ها

ef7 vvt explained 17
شکل(10-2)شکل شماتیک مکانیزم رمان بندی متغییر نوع پره ای

2-1-2 مکانیزم منحصر به فرد شرکت روور

مبنای کار این سیستم بر استفاده از روتور خارج از مرکزی است که بر روی سوپاپ ورودی دو سیلندر ورودی مجاور هم عمل می کند از این رو با حرکت غیر خطی ایجاد شده با خارج از مرکز می توانید زمان باز بودن سوپاپ را متغییر کنیم این سیستم اولین بار در سال 1973 توسط فردي به نام ميشل (mr. Mitchell) ابداع شد اما همچنان بلا استفاده بود تا در سال 1989 رورر آن را مورد تحقیق قرار داد.در این سازوکار عملکرد سوپاپ خروجی معمولی می باشد و با چرخ تسمه حرکت می کند.

ef7 vvt explained 18
شکل(11-2) میل سوپاپ ها در مکانیزم شرکت روور

همان طور که در شکل (11-2)مشخص است سوپاپ ها خروجی 1و3 با یک چرخ تسمه و سوپاپ های خروجی 1و2 هم با یک چرخ تسمه جدا گانه حرکت می کند و نیز دو دیسک خارج از مر کز سوپاپ ها ورودی سیلندرهای 1-2و3-4 بطور جداگانه می چرخند. میل بادامک سیلندر یک توخالی می باشد و میل بادامک سیلندر دو از داخل آن عبور میکند و همینطور برای دو سیلندر دیگر.

ef7 vvt explained 19
شکل(12-2)میل سوپاپ سیستم روور

شکل (12-2) و(13-2)عملکرد سیستم را به خوبی توضیح می دهند کل مجموعه به وسیله چرخ تسمه و بادور ثابت حرکت در می آید. محرک اصلی دارای دو پین می باشد که هر کدام بر روی یک بادامک عمل می کند توجه کنید که زاویه بین دو پین 90درجه است.

ef7 vvt explained 20
شکل(13-2)شماتیک عملکرد روور

با حرکت کنترل کننده که بوسیله یک سیلندر پیستون حرکت خطی می کند مجموعه رینگ محرک(driving ring) به یک سمت حرکت می کند و باعث حرکت غیر هم محوری میل بادامک وخارج از مرکز((eccentricمی شود با انحراف مجموعه رینگ با توجه به شکل زاویه ای را که خارج از مرکز می چرخد کمتر از میل بادامک می باشد در نتیجه کم شافت با سرعت کمتری نسبت به چرخ تسمه می چرخد و به تناسب آن زمان بندی سوپاپ می تواند متغییر با شد.

2-1-3 سيستم زمان بندي كاملاً متغير (Fully Variable Valve Train)يا سيستم زمان بندي بدون بادامك (camless)

با سيستم زمان بندي كاملاً متغير مي توان روش هاي مديريت سيلندر و سوپاپ ها را معرفي نمود. همان طور كه در شكل(14-2) زیر نشان داده شده است، در حال حاضر سوپاپ هايي ساخته شده اند كه قادرند با استفاده از نيروي الكترومغناطيسي و يك بازو مابين فنرهاي مكانيكي، هرگونه پروفيل باز و بسته شدني را براي سوپاپ ها ايجاد نمايند.

با كنترل جريان الكتريكي، بازو مي تواند در موقعيت انتهايي خود نگه داشته شود. بنابراين سوپاپ مطابق با نياز مي تواند باز يا بسته نگه داشته شود. از آنجايي كه زمان بندي سوپاپ ها مي تواند بصورت آزادانه تنظيم شود، جرم هواي ورودي و گازهاي باقيمانده را ميتوان با سوپاپ ها تعيين نمود. بدين وسيله ميتوان از افت دريچه گاز اجتناب كرد و ميزان تشكيل NOX را در بارهاي جزئي كاهش داد. از آن آنجايي كه در اين روش ، زمان بندي هر سوپاپ براي هر سيلندر را مي توان بصورت جداگانه تنظيم نمود، بنابراين فعال يا غير فعال كردن هر سيلندر (Cylinder Cut Off ) با اين روش ميسر مي گردد .

ef7 vvt explained 21
شکل(14-2)سوپاپ ها بدون بادامک

بر اساس اين تکنيک، كاهش مصرف سوخت تا 15% و در صورت بكارگيري فرايند غير فعال سازي سيلندرها به 25% می رسد.محاسبات مربوط به این نوع سوپاپ ها در فصل قبل آمد.

2-2 لیفت (lift)متغیر سوپاپ

همان طور که در محاسبات فصل قبل مشخص شد افزایش مقدار باز شدن سوپاپ باعث افزایش ضریب تخلیه و در نتیجه افزایش بازده حجمی موتور می شود در این قسمت انواع مکانیزم های لیفت متغییر را بررسی می کنیم

میل سوپاپهائی که دارای لیفت زیاد هستند ، باعث افزایش مدت زمان باز ماندن سوپاپ ورودی میگردند ، بدین ترتیب Overlap سوپاپها از چهار درجه ( در حالت تنظیم ورودی کاملا ریتارد و لیفت دور پائین ) و ۹۴ درجه ( در حالت فول آوانس و لیفت دور بالا ) متغیر است . Overlap ۹۴ درجه معمولا در موتورهای کاملا مسابقه ای (Full race) به چشم می خورد .

سیستم لیفت متغیر از مکانیزم تعویض بادامک برای افزایش لیفت سوپاپهای ورودی و خروجی استفاده میکند . این سیستم هیدرولیکی توسط ECU موتور که بخشی از سخت افزار کنترل هیدرولیکی است کنترل می شود. اطلاعات ورودی های آن عبارتند از : زاویه و دور میل لنگ، حجم جریان هوا ، وضعیت دریچه گاز ، زاویه میل سوپاپ ورودی و درجه حرارت مایع خنک کننده . سیستم لیفت متغیر قبل از افزایش درجه حرارت مایع خنک کننده تا ۶۰ درجه سانتیگراد فعال نمی شود.

1-2-2 سیستم اتومبیل فراری با مقطع تغيير زاويه بادامك

سيستمي با عملكرد مشابه تعويض بادامك استفاده مي كند . اين سيستم براساس جابجاي بادامك كار مي كند . در اين سيستم بادامك ها مقطع يكسان ندارند و با جابجايي طولي ميل بادامك ، مقطع بادامك تغيير كرده و نهايتاً زمان و مقدار باز شدن سوپاپ تغيير مي كند شکل(15-2).

ef7 vvt explained 22(15-2)مکانیزم تغییر لیغت سوپاپ با شکل بادامک متغییر

مقدار بازشدن سوپاپ (كورس سوپاپ) با اين سيستم برای یک محصول ازاین شرکت از 4/8 به 5/10 ميليمتر افزايش مي يابد. سيستم زمان بندي متغير بر روي هردو سوپاپ ورودي و خروجي اعمال مي شود.

2-2-2 سيستم تعويض بادامک تویوتا

درسيستم VVTL-i مقدار بازشدن سوپاپ ( کورس سوپاپ ) و مدت باز بودن به کمک دو بادامک براي هر سوپاپ به سيستم اضافه شده است شکل (17-2) و (16-2) .

ef7 vvt explained 23شکل(16-2)سیستم تعویض بادامک تویوتا

1-2-2-2 طرزکار سيستم تعويض بادامک

سيستم VVTL-i تويوتا از يک بازوي غلتکي پيرو استفاده مي کنند که هر دو سوپاپ ورودي (يا سوپاپ خروجي) را به کارمي اندازد. اين سيستم همچنين دو بادامک عمل کننده دارد که ابعاد و شکل بادامک ها با هم ديگر متفاوت است به عبارت ديگر ، يکي از بادامک ها داراي برآمدگي زياد و زمان باز بودن بيشتر ( براي دور بالا ) و ديگري با برآمدگي کم و زمان باز بودن کوتاه ( براي دور کم ) مي باشد.

ef7 vvt explained 24شکل(17-2)شکل بادامک های نوع VVTL

بادامک دور آرام ، بازوي غلتکي پيرو را از طريق يک بلبرينگ غلتکي ( براي کاهش دادن اصطکاک ) به کار مي اندازد .

بادامک دور بالا نمي تواند هيچ اثري روي بازوي غلتکي پيرو داشته باشد، زيرا فضاي کافي زير تايپت هيدروليکي آن وجود دارد موقعي که دور افزايش مي يابد ، دريک دور خاص (موقعي كه درجه حرارت موتور به بيش از 60 درجه سانتي گراد برسد و دور موتور هم بيش از 6000 دور در دقيقه باشد) ،‌ پين كشوئي (Sliding pin ) بوسيله فشار هيدروليکي حرکت داده مي شود و فضاي خالي زير تايپت را پر مي کند. و در اين حالت بادامک دور بالا فعال مي شود. در شکل های زیر نحوه عملکرد سیستم به وضوح دیده می شود شکل(18-2).

ef7 vvt explained 25
ef7 vvt explained 26شکل(18-2)نحوه عملکرد سیستم VVTL در دور پایین و دور بالا

توجه شود که بادامک سريع يک زمان باز بودن بيشتري را براي سوپاپ مهيا مي کند. اين درحالي است که پين کشويي مقدار کورس سوپاپ ( بلند شدن سوپاپ )را افزايش مي دهد.(شکل 19-2 مدار هیدرولیکی)

بديهي است که تغييرات باز شدن سوپاپ داراي طراحي دو مرحله اي است . بر خلاف اين سيستم سيستم VVC روور طراحي پيوسته اي است يعني زمان باز شدن سوپاپ به طور پيوسته تغيير مي کند. در ادامه توضیح این سیستم آمده است.

ef7 vvt explained 27شکل(19-2)مدار هیدرولیک سیستم VVTL

2-2-2-2 مزيت اين سيستم

زمان بندي متغير پيوسته ، گشتاور تحويلي مياني را در دوره هاي مختلف موتور بهبود مي بخشد و افزايش قدرت نهايي استمرار مي يابد .

3-2-2-2 معايب سيستم

پيچيدگي بيشتر و گران بودن قطعات

3-2-2 سازو کار لیفت متغییر سوپاپ شرکت هوندا (Electronic control Variable Timing VTEC)

سیستم vtec یا همان سیستم "حرکت سوپاپ با جابجایی متغیر" بر ای اولین بار در سال ۱۹۸۸ توسط شرکت هوندا درژاپن معرفی شد و تا کنون که حدود دو دهه از عمر آن می گذرد کماکان با انواع جدید تر در صدر اخبار تکنولوژی موتورهای چهارزمانه بنزینی دنیا قرار دارد. خلاصه اي از تكامل اين سيستم در پايين آمده است :

- در موتورهای دومیل بادامکه DOHC
- در موتورهای یک میل بادامکه SOHC
- در موتورهاي يك ميل بادامكه با اولويت مصرف كم SOHC-E
- سه مرحله ای 3-Stage
- DHHC-DI
- هوشمند i-VTEC
- i-VTEC I
- هیبریدی هوشمند i-VTEC Hybrid
- Hyper VTEC
- پیشرفته Advanced
- استفاده در موتور سیکلت ها
- در موتورهای دومیل بادامکه DOHC

در اين نوع موتور از دو ميل بادامك هر كدام براي ورودي هوا و يا خروجي گازهاي حاصل احتراق استفاده مي شود و بنابراين محدوديت استفاده از سيستم vtec را بر روي سوپاپهاي خروجي (همانند موتورهاي SOHC كه در ادامه توضيح داده خواهد شد) ندارد.

ef7 vvt explained 28شکل(20-2)نمودار لیفت بر حسب زاویه میل لنگ برای سیستم vtec

همانطور كه در شكل (20-2) ديده مي شود در دورهاي بالا Timing سوپاپ هاي ورودي و خروجي زياد مي شود ولي در محدوده ي همپوشاني دو سوپاپ تغيير محسوسي اتفاق نمي افتد. همچنين تغييري در Lift سوپاپ ها هم ایجاد می شود.

ef7 vvt explained 29شکل (21-2)شکل بادامک های مورد استفاده در سیستم VTEC

در شكل(21-2) نمونه اي از ميل بادامك مورد استفاده در اين نوع موتورهاي را نشان مي دهد. دوسوپاپ نشان داده شده در هر دوشكل راست و چپ متعلق به ورود هوا و يا خروج گازهاي حاصل احتراق هستند. براي دو سوپاپ سه بادامك وجود دارد كه دو بادامك اول و سوم همانند يكديگرند و در دورهاي پايين مورد استفاده قرار ميگيرد و بادامك وسط براي دورهاي بالا استفاده مي شود. هنگامي كه دور موتور از مقدار مشخصي بيشتر شد توسط فشار هيدروليكي پيني جازده خواهد شد به طوري كه اهرم هاي انتقال حركت بادامك به سوپاپ بر اساس بادامك وسط حركت كنند و بدين ترتيب در دورهاي بالا سوپاپ ها حركت متفاوتي نسبت به دورهاي پايين خواهند داشت.اين مكانيزم مي تواند دورموتور را پايدار نگه دارد، مصرف سوخت و آلودگي هوا را در دورهاي پايين كاهش مي دهد و همچنين باعث مي شود كه در دورهاي بالاي موتور افتهاي ناشي از اصطكاك دروني توسط افزايش بازده حجمي جبران شود.

ef7 vvt explained 30
شکل (22-2)

1-3-2-2 در موتورهای با يك ميل بادامک SOHC

پس از آنكه شركت هوندا سيستم vtec را بر روي موتورهاي DOHC روانه ي بازار كرد گسترش اين سيستم را بر روي موتورهاي SOHC را نيزآغاز كرد. فرق اين نوع موتورها با انواع DOHC در استفاده از سيستم vtec در اين است كه در موتورهاي با يك ميل بادامك نمي توان حركت سوپاپ هاي اگزوز را هم تحت كنترل در آورد و تنها سوپاپ هاي گازهاي ورودي تحت سيستم Vtec كار ميكنندشکل(23-2). دليل آن هم در ارتباط مستقيم زمان جرقه زدن شمع است با حركت سوپاپ هاي اگزوز. بنابراين نمي توان تغييري در حركت سوپاپهاي اگزوز بوجود آورد.

ef7 vvt explained 31شکل (23-2)بادامک در موتور SOHC

اما از آنجاييكه موتورهاي SOHC از اينرسي حركتي كمتري نسبت به موتورهاي DOHC برخوردارند معمولاً داراي دورهاي بسيار بالاتري هستند و از آنجاييكه داراي تجهيزات بسيار كمتري هستند معمولاً از وزن و حجم كمتري هم برخوردارند.

در اين موتورها استفاده از سيستم vtec باعث مي شود كه قدرت موتور در دورهاي بالا يك افزايش حدود ۳۰ درصدي داشته باشد. مقايسه ي اين نوع موتور ها با انواع DOHC نشان ميدهد كه مي توان با حجم بسيار كمتر قدرت خروجي بسيار بيشتري داشته باشيم.

2-3-2-2 در موتورهاي با يك ميل بادامك SOHC-E

در اين موتورها همانند SOHC VTEC نمي توان سيستم Vtec را بر روي سوپاپ هاي اگزوز نصب كرد. تفاوتي كه با سيستم نسل قبل خود يعني SOHC دارد در اين است كه تنها يكي از سوپاپ ها در دورهاي پايين به مقدار جزيي باز مي شود و همين باعث مي شود كه ذرات سوخت كه در هوا مخلوط شده اند بر اثر عبور از مجراي تنگ به ذرات ريز تري تقسيم شوند و در نتيجه مخلوط سوخت و هواي بسيار بهتري خواهيم داشت و همچنين احتراق كامل تري اتفاق مي افتد. بر اثر اين سيستم نسبت هوا به سوخت بيشتري تا حدود ۲۰ به ۱ مي توانيم داشته باشيم (چرا كه سوخت آمادگي بيشتري براي احتراق دارد)، از آنجا كه ميزان هواي ورودي به موتور را نميتوان زياد كرد ميزان سوخت را كم مي كنند كه نتيجه ي احتراق تفاوتي با قبل (بدون سيستم vtec) نمي كند. بنابراين با كم كردن سوخت ورودي قدرت مشابهي در موتور ايجاد مي شود و اين به معناي مصرف سوخت كمتر است. اين كاهش مصرف سوخت در اين نوع موتورها تا ۲۰ كيلومتر بر ليتر هم مي رسد. از آنجاييكه مخلوط سوخت و هوا داراي ذرات ريزتري از سوخت است بنابراين احتراق كاملتري اتفاق خواهد افتاد و اين به معناي آلودگي هواي كمتر است.در دورهاي بالا سوپاپ ها همانند سيستم SOHC VTEC كار مي كنند. در كل كاهش مصرف سوخت و كاهش آلودگي كه نتايج استفاده از اين سيستم است منجر ميشود كه بازده حجمي موتور به ميزان قابل ملاحظه اي تا حدود ۷ درصد كاهش يابد.

3-3-2-2 در موتور های سه مرحله ای 3-Stage

اين سيستم را به نوعي مي توان مدل بسيار متكاملي از سيستم SOHC VTEV-E دانست. چرا كه در سيستمSOHC VTEV-E كم كردن مصرف سوخت منجر به كم شدن قدرت موتور نيز شد اما در اين سيستم جديد كه طي چند مرحله انجام ميشود علاوه بر كم كردن مصرف سوخت، قدرت خروجي موتور هم همانند سيستم SOHC VTEC افزايش مي يابد. در شكل پايين نحوه ي چگونگي عملكرد اين سيستم نشان داده شده است.

همانطور كه گفته شد اين سيستم طي چند مرحله انجام ميشود. در مرحله اول كه در دورهاي پايين است يكي از سوپاپ ها همانند سيستم SOHC VTEV-E به صورت جزيي باز ميشود كه باعث خرد شدن بيش از پيش ذرات سوخت معلق در هوا و در پي آن احتراق بهتر و كاهش مصرف سوخت مي شود و سوپاپ ديگر روي يك بادامك هرز قرار ميگيرد كه باعث مي شود ثابت و بسته باقي بماند. معمولاً اين مرحله تا دورهاي كمتر از ۲۵۰۰ دور بر دقيقه ادامه خواهد داشت. پس از آن تا حدود دورهاي ۶۰۰۰ دور بر دقيقه هر دو سوپاپ بر روي همان بادامك قرار خواهند گرفت و باز خواهند شد كه باز هم همانند سيستم SOHC VTEV-E است. پس از آن با قرار گرفتن سوپاپ ها روي يك بادامك ديگر و باز شدن بيش از پيش بازده حجمي موتور نيز افزايش مي يابد كه باعث مي شود قدرت موتور نيز افزايش يابد. در اين سيستم نحوه ي قرارگيري سوپاپ ها برروي بادامك ها براساس فشار روغن سيستم است كه در شكل نشان داده شده است. لازم به ذكر است كه ابعاد و شكل نيمرخ بادامكها نيز با يكديگر متفاوت مي‌باشد. به عبارت ديگر بادامك سمت راست داراي نيمرخ با بر آمدگي متوسط و سرعت باز و بسته شدن آرام، بادامك سمت چپ داراي نيمرخ با بر آمدگي كم و سرعت باز و بسته شدن آرام، و بادامك مياني داراي نيمرخ با بر آمدگي زياد و سرعت باز و بسته شدن تند است.

میل سوپاپهای هر سیلندر دارای دو بادامک بلند اضافی و دو انگشتی اضافی میباشند که در دور موتورهای پائین هرز میگردند . در دور موتور خاص ( معمولا دور موتور بالا) پیمهای هیدرولیکی که بطور الکترونیکی کنترل میشوند هر سه انگشتی را به یکدیگر قفل کرده و نتیجتا بادامکهای بلندتر وارد عمل میشوند . بدین ترتیب تغییر تایمینگ و لیفت سوپاپ در یک مرحله صورت میگیرد و باعث تغییر عمده ای در عکس العمل موتور میگردد .

این مکانیزم شامل میل سوپاپها با دو دست بادامک میباشد که یک دست آن برای دور پائین تا دور متوسط است و سری دوم برای دورهای بالاتر موتور به کار میرود ( لیفت بالا ) . کل سیستم شامل هشت انگشتی برای هر جفت سوپاپ ، دو انگشتی ( که در طرف داخلی میل سوپاپها قراردارند ) و یک دریچه کنترل روغن که در انتهای میل سوپاپ ورودی قرار دارند ، میباشد .

با وجود اینکه این نوع سیستمهای تایمینگ و لیفت متغییر تک مرحله ای باعث افزایش قدرت میگردند ، با این حال در کاربرد واقعی بسیار خام عمل مینمایند.

4-2-2 سيستم كنترل هوشمند حركت سوپاپها i-VTEC

اين سيستم كه نوع هنوز كاملتري نسبت به نوع قبلي است از كنترل الكترونيكي بهره گرفته و در واقع در مقايسه با سيستم ۳-Stage كه يك سيستم سه مرحله اي بود، يك سيستم n مرحله اي است. با بهره گيري از vtc حركت سوپاپ ها بوسيله ي ECU كنترل مي شود و بدين ترتيب سيستم براي كليه ي دورهاي موتور بهينه خواهد بود. بطور خلاصه اين سيستم همانند ۳-Stage در دورهاي پائین مشابه SOHC VTEC-E و در دورهای بالا مشابه SOHC VTEC عمل خواهد كرد. در نهايت مصرف سوخت با كمك اين سيستم توانسته است از سيستم ۳-Stage هم كمتر شود.

ECU به عنوان پردازشگر، اطلاعات مورد نياز براي تحليل را توسط سنسورهاي مختلفي دريافت مي كند. با سنسوري كه بر روي بادامك قرار دارد و با توجه با دور موتور، گشتاور وارد بر دور موتور و همچنين با برخورداري از يك جدول كاليبراسيون به شيرهاي فشار روغن فرمان مي دهد و محرك vtc را تنظيم مي شود و و بدين ترتيب زمان باز شدن سوپاپ ها را تعيين مي شود. نحوه عملكرد محرك vtc نيز در پايين نشان داده شده است.

ef7 vvt explained 32

هنگامي كه گشتاور موتور تغيير مي­كند فشار درون منيفولد هم به همان نسبت تغيير ميكند بنابراين با اندازه گيري اين فشار توسط سنسور فشار و اطلاع به ECU ميزان فشار روغن براي شير روغن محرك vtc تعيين مي گردد. با اعمال فشار روغن عملگر vtc به لغزنده نشان داده شده در شكل بالا، باعث مي شود كه لغزنده درون چرخ محرك vtc حركت كند كه اين حركت منجر به چرخش آن مي شود و اين چرخش لغزنده مستقيماً به ميل بادامك منتقل مي گردد و در نتيجه ميل بادامك يك چرخش اضافي هم خواهد داشت. بنابراين با اين سيستم مي توان زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها را به تاخير و يا به جلو انداخت.

علاوه بر موارد ذكر شده، سيستم vtc، با استفاده از باز و بسته كردن يك دريچه ي هوا بر سر لوله هاي ورودي هوا به موتور (intake runnerها) به نوعي طول معادل اين لوله ها را با توجه به دور موتور و بار آن تعیین می‌کند که این خود به تنهایی در افزایش بازده حجمی موتور تأثیر بسیاری دارد.

با استفاده از سیستم vtc، سیستم vtec به ivtec نام گذاری می‌شود که دارای ویژگیهای کلی زیر است:

1- دارای نمودار گشتاور در محدوده وسیعتری از دور موتور
2- افزایش گشتاور موتور در انتهای نمودار
3- کاهش چشمگیر آلودگی هوا

5-2-2 سازو کار لیفت متغییر سوپاپ شرکت ميتسوبيشي

(Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control system) MIVEC

این نمونه سیستم دارای داری میل بادامک دو حالته برای سوپاپ ورودی می باشد که بین دو حالت دور با لا ودور پایین تعویض می شوند. در نتیجه به راحتی بین دور پایین و دور با لا عمل کی کند و یک لذت رانندگی را در زمان حرکت در بزرگراه یا سبقت گرفتن ایجاد می کند در ضمن با مصرف سوخت پایین و آلودگی کم مناسب می باشد.

حالت دور پایین، با توجه به شکل (24-2) تا دور RPM3500 موتور در این حالت است و سویچ پیستون در گیر ا ست. حالت دور با لا ، بعد از گذر دور موتور از محدودۀ RPM3500 پیستون عملگر میل بادامک آزاد شده و با توجه به مکانیزم لیفت سوپاپ و در نتیجه زمان قیچی سوپاپ ها را افزایش می دهد.

ef7 vvt explained 33
ef7 vvt explained 34شکل(24-2)مکانیزم میتسوبیشی و زمان عملکرد سیستم vvt

6-2-2 مقایسه عملکرد سوپاپ در دو مدل لیفت متغییر و زمان بندی متغییر

مراحل

خودروي تويوتا Celica

باموتور 1ZZ-FE

مجهز به سيستم VVT-i

خودروي تويوتا Celica

باموتور 2ZZ-GE

مجهز به سيستم VVTL-i

زمان بازشدن سوپاپ ورودي 5 تا 48 درجه قبل از نقطه مرگ بالا

10 درجه بعد از نقطه مرگ بالا   تا

 33 درجه قبل از نقطه مرگ بالا

زمان بازشدن سوپاپ ورودي

 در دوربالا

5 تا 48 درجه قبل از نقطه مرگ بالا 15 تا 58  درجه قبل از نقطه مرگ بالا
زمان بسته شدن سوپاپ ورودي 12 تا 55 درجه بعد از نقطه مرگ پايين 15 تا 58 درجه بعد از نقطه مرگ پايين

زمان بسته شدن سوپاپ ورودي

 در دوربالا

12 تا 55 درجه بعد از نقطه مرگ پايين 54 تا 97 درجه بعد از نقطه مرگ پايين
زمان بازشدن سوپاپ خروجي 42  درجه قبل از نقطه مرگ پايين 34 درجه قبل از نقطه مرگ پايين

زمان بازشدن سوپاپ خروجي

 در دوربالا

42  درجه قبل از نقطه مرگ پايين 60 درجه قبل از نقطه مرگ پايين
زمان بسته شدن سوپاپ خروجي 2  درجه بعد از نقطه مرگ بالا 14 درجه بعد از نقطه مرگ بالا

زمان بسته شدن سوپاپ خروجي

 در دوربالا

2  درجه بعد از نقطه مرگ بالا 36 درجه بعد از نقطه مرگ بالا
مقدار بلند شدن سوپاپ ورودي 3/9 ميليمتر(37/0 اينچ) 25/7 ميليمتر(29/0 اينچ)

مقدار بلند شدن سوپاپ ورودي

 در دوربالا

3/9 ميليمتر(37/0 اينچ) 2/11 ميليمتر(44/0 اينچ)
مقدار بلند شدن سوپاپ خروجي 4/8 ميليمتر(33/0 اينچ) 25/7 ميليمتر(29/0 اينچ)
مقدار بلند شدن سوپاپ خروجي در دوربالا 4/8 ميليمتر(33/0 اينچ) 10 ميليمتر(39/0 اينچ)

 

فصل سوم : سامانه زبمپ موتور ملی

1-3 معرفي اجزاء عملگر سامانه زبمپ موتورملي و شير تنظيم آن

ef7 vvt explained 35
شکل (1-3) نماي عملگر سامانه زبمپ

ef7 vvt explained 36
شکل(2-3) نحوه همبندي قطعات عملگر سامانه زبمپ

ef7 vvt explained 37
شکل (3-3) نحوه همبندي عملگر سامانه زبمپ بر روي موتور

ef7 vvt explained 38
شکل (4-3) نحوه کارکرد عملگر سامانه زبمپ

ef7 vvt explained 39
شکل(4-3) معرفي قطعه درپوش جلويي (Front Cover)

با تعبيه نشدن اشکال تعادلي خارج از مرکزيت مرکز جرم و نيز جرم قطعه افزايش مي يابد.

ef7 vvt explained 40
شکل(5-3)

ef7 vvt explained 41
شکل(6-3) معرفي قطعه چرخنده (Rotor)

جهت خروج هوادرابتداي بکارگيري سامانه هنگام ورود روغن و نيز خروج روغن بين خارقفل و فشنگي درهربار باز شدن قفل٬ يک شيار برروي چرخنده و سه شيار برروي فشنگي تعبيه شده است. شکل(3-7)

ef7 vvt explained 42
شکل (7-3)

ef7 vvt explained 43
شکل(8-3) معرفي قطعه چرخنده (Rotor)

اگرچنانچه سوراخهای تعادلی تا آخر زده شودشیار درپوش جلویی مقابل آن قرار می گیرد و یکی ازسوراخها دارای روغن پرفشار میشود لذا سوراخهابا عمق کمتر وقطربیشتری نسبت به سوراخ قفل زده شده است.

ef7 vvt explained 44
شکل (9-3)

ef7 vvt explained 45
شکل(10-3) معرفي قطعه چرخدنده(Stator)

معرفي قطعه فنر قفل (Locking Spring)و فشنگي(Cartridge) وخارقفل(Locking Pin)شکل(11-3)(12-3)(13-3)

ef7 vvt explained 46
شکل (11-3) فنر قفل

اين فنرکه بين خارقفل و فشنگي قرارمي گيرد٬ وظيفه برگرداندن خارقفل را درحالتي که سامانه درموقعيت ديرترين قرار داشته و فشارروغن کم باشد داراست. اين حالت نيز درهنگام خاموش شدن موتور پيش مي آيد .قرارگيري قفل درحالت ديرترين آن برحالت زودترين برتري دارد.

ef7 vvt explained 47
خارقفل شکل(12-3)

ef7 vvt explained 48
شکل(13_3) فشنگی

ef7 vvt explained 49
ef7 vvt explained 50
شکل(14-3) معرفي قطعه پره (Vane)و فنرپره (Vane Spring)

اين فنر که مابين پره و چرخنده قرارمي گيرد وظيفه فشردن پره به چرخدنده را داراست. با اين عمل نشتي داخلي سامانه از سمت پره و چرخدنده (بين محفظه A و B ) به حداقل مي رسد. اگرچنانچه اين فنر وجود نداشته باشد نشتي داخلي سامانه بسيار زياد و عملکرد آن با مشکل مواجه مي شود. ضمنا با فشردگي دائمي پره به چرخدنده لقي ناشي از سايش پره و چرخدنده نيز بوجود نمي آيد.شکل(14-3)

ef7 vvt explained 51
شکل(15-3)

ef7 vvt explained 52
معرفي قطعه پيچ درپوش(Cover Bolt) و نشت بند(Sealing Ring)

شايان ذکر است که تنها چند دور از رزوه هاي پيچ داخل درپوش جلويي مي رود و مابقي رزوه ها اضافي است. علت وجود رزوه اضافي سهولت درفرآيند توليد و نيز توزيع يکنواخت کرنش در طول پيچ است. شکل(16-3)

معرفي قطعه درپوش عقبي(Rear Cover) و خار زمان بندي (Timing Pin)

ef7 vvt explained 53
شکل (16-3) درپوش عقبی

ef7 vvt explained 54
شکل(17-3) خار زمان بندی

2-3 علل ايجاد سبک سازي وتعادل در قطعه

به نظر مي رسد علت اصلي سبک سازي صرفه جويي درمواد مصرفي مي باشد.زيرا قطعات از فولادهاي آلياژي است که قيمت بالايي دارند.علت اصلي متعادل سازي و کاهش ميزان خارج از مرکزيت مرکز جرم قطعه نيز کاهش ارتعاشات ميل بادامک و خود قطعه و در نتيجه کاهش ارتعاشات تسمه مي باشد. شايان ذکر است که ارتعاشات زياد منجر به ردکردن دندانه ها و بهم خوردگي زمانبندي مي شود. از علل فرعي ايجاد سبک سازي و تعادل که اثر جزئي دارند مي توان کاهش بار پيچشي نوساني ميل بادامک ٬ کاهش اندازه حرکت جرمي قطعه٬ کاهش گشتاور اصطکاکي و ... را نام برد.

ef7 vvt explained 55

3-3 معرفي شيرتنظيم روغني و قطعات آن

جهت تغيير موقعيت عملگر و نيز حفظ موقعيت آن درحالات مختلف وجود يک شير تنظيم در سامانه ضرورت دارد. اين شير روغني داراي سه موقعيت کلي بوده که بسته به نياز هريک را بکارمي گيرد.

ef7 vvt explained 56
شکل(18-3) نحوه همبندي قطعات شير روغني سامانه زبمپ

4-3 معرفي قطعات شير روغني

ef7 vvt explained 57
بدنه شیرشکل(19-3)

ef7 vvt explained 58
صافی و قاب آن شکل(20-3)

ef7 vvt explained 59
نماي حلقه نگهدارنده ٬ نشيمنگاه فنر و فنر (شکل21-3)

ef7 vvt explained 60
مغزی(شکل22-3)

با برقراري جريان القايي به توسط سيم پيچ هسته خاصيت مغناطيس پيداکرده و حرکت مي کند.نيروي مقاوم آن نيروي فنر مي باشد.هرچه جريان القايي بيشتر باشد ميزان حرکت هسته و در نتيجه فشردگي فنر بيشتر است. جهت بهبود روغنکاري وجلوگيري ازضربه و خنک کاري وکاهش نيروي لازم جهت حرکت هسته در داخل هسته يک سوراخ که به صورت خارج از مرکز قرار دارد ٬ زده شده است تا روغن پرفشار در پشت هسته نيز قرارگيرد.جهت جمع شدن روغن در پشت هسته٬ لوله راهنماي هسته نيز داراي يک پله درکف مي باشد. يک حلقه فلزي که داراي دوشيار در جلو و پشت مي باشد نيز جهت روان کاري استفاده شده است.

ef7 vvt explained 61
ef7 vvt explained 62
بررسي مدار روغن کاري(شکل23-3)

شير روغني تنظيم عملگر از نوع شير سه موقعيته٬ چهار راهگاهه با تحريک سيم پيچ و برگشت فنري و از نوع همپوشاني منفي است.(شکل 3-24)

ef7 vvt explained 63
شکل(24-3)

ef7 vvt explained 64
شکل(25- 3) نحوه عملکرد شير روغني سامانه زبمپ

ef7 vvt explained 65
شکل(26- 3) مسير عبور روغن سامانه زبمپ (حالت موازي شير)

ef7 vvt explained 66
شکل(27- 3) مسير عبور روغن سامانه زبمپ (حالت ضربدر شير)

5-3 توان مصرفی سامانه

توان مصرفي سامانه را مي توان به سه بخش توان مصرفي شير روغني و توان مصرفي از تلمبه روغن و توان مصرفي که ناشي از افزايش وزن برروي ميل بادامک ورودي بوده تقسيم بندي نمود.

1-5-3 توان مصرفي شير روغني

ef7 vvt explained 67

2-5-3 توان مصرفي ناشي از افزايش وزن برروي ميل بادامک

عملگر سامانه زبمپ بيش از 5/1 کيلوگرم مي باشد درحالي که چرخدنده ميل بادامک دود کمتر از 5/0کيلوگرم مي باشد که اين امر خود باعث افزايش بار ياتاقان هاي ميل بادامک هوا مي گردد.با افزايش بار چنانچه روغن کاري در محدوده اي باشد که لايه روغن باندازه کافي ضخيم باشد بعلت افزايش بار ضريب اصطکاک کاهش يافته و در نهايت گشتاوراصطکاکي چندان تغيير نمي کند. اما اگر محدوده روغن کاري وارد ناحيه اي شود که لايه روغن نازک است ضريب اصطکاک وگشتاور اصطکاکي افزايش مي يابد.

چون پمپ روغن توان خودرا به طورمستقيم از ميل لنگ مي گيرد لذا در نهايت توان روغني هرمصرف کننده روغن موجب افزايش گشتاور اصطکاکي ميل لنگ مي گردد. لذا در محاسبه توان مصرفي روغني سامانه زبمپ بايد بازده کلي پمپ را هم درمدنظرگرفت.

ef7 vvt explained 68
توان مصرفي سامانه

6-3 پاسخ گذراي سامانه زبمپ (Response)

از جمله مشخصه هاي اين قبيل سامانه ها پاسخ گذراي آنهاست. با افزايش دورموتوردبي و فشار درکل مسيرهاي روغن در موتور ازجمله سامانه زبمپ بالا مي رود. با افزايش فشار ميزان تغيير شکل قطعات سامانه و در نتيجه نشتي هاي داخلي آنها بيشتر مي گردد. اما اين مطلب در مقابل افزايش دبي حاصل از افزايش دور اندک است. لذا سامانه در دورهاي تندتر پاسخ گذراي مناسبتري دارد.

K=120N/m
∆X=10mm
→ F= K*∆X= 120*0.01=1.2 N
→ ∆P= F/A=1.2/)Π*0.004^2) =23873.24پاسکال
Pabs= 1+0.23873=1.23873 بار
حداقل فشار لازم جهت خروج عملگر از قفل

 فصل چهارم : راهبرد سامانه زبمپ و اثر آن برمشخصه هاي موتور

1-4 معرفي جداول زواياي انتخابي سامانه زبمپ

اعداد جدول هاي زير از 20+ تا 28- تغيير مي کند. ميزان تغييرات 48 درجه ميل لنگ مي باشد که برابر تغيير زاويه سامانه زبمپ است. عدد 20+ مربوط به کمترين همپوشاني دريچه ها يا همان زاويه ديرترين (Latest) بوده وعدد 28- مربوط به بيشترين همپوشاني يا همان زاويه زودترين(Earliest) مي باشد. عدد صفرنيز معرف نقطه سکون بالاست. حاصل جمع اعداد جدول با عددي ثابت زاويه يک ميليمتر گشودگي دريچه هوا را برحسب زاويه ميل لنگ مشخص مي سازدکه مقادير مثبت بعد و مقادير منفي قبل از نقطه سکون بالاست. براي مقادير بيشتراز 60% بار(مثل حالت تمام بار) سطرآخر درنظر گرفته مي شود.

(حالت بنزين سوز)
ef7 vvt explained 69ef7 vvt explained 70

معرفي زواياي گشودگي حالت بنزين سوز شکل(1-4)

2-4 راهبرد سامانه زبمپ و اثرآن برمشخصه هاي موتور

1-2-4 دور کند

در دور کند سامانه به طور نسبي باز شوندگي دريچه را به ﺗﺃ خير مي اندازد.

ﺗﺃ خير در گشودگي->کاهش همپوشاني ->کاهش دود باقيمانده در استوانه ->افزايش نسبت مخلوط قابل احتراق وپايداري

همچنين اگر موتور سرد باشدبا ﺗﺃخير بازشوندگي و کاهش دود برگشتي بداخل استوانه در دور آرام واکنشگر زودتر به دماي کاري خود مي رسد. البته اثر اين پديده جزئي است.

2-2-4 دور متوسط

در دورهاي مياني سامانه باز شوندگي دريچه هوا را پيش مي اندازد.

- پيشي در گشودگي ->افزايش همپوشاني ->افزايش دود باقيمانده(Internal EGR)

- افزايش دود باقيمانده ->کاهش دماي بيشينه احتراق->کاهش آلاينده هاي NOx

- افزايش دود باقيمانده ->احتراق هيدروکربن هاي نسوخته ->کاهش HC

- افزايش دود باقيمانده->جبران فشار خلا ورودي ناشي از مکش ->کاهش اتلافات تلمبه اي ناشي از مکش

- پيشي در گشودگي ->پيشي در بسته شدن دريچه ->افزايش نسبت تراکم واقعي ->بهبود بازده حرارتي

3-2-4 دور تند

در دورهاي تند سامانه باز شوندگي را به ﺗﺃ خير مي اندازد.

- ﺗﺃ خير در گشودگي ->ﺗﺃ خير در بسته شدن ->استفاده از اندازه حرکت بالاي گاز

- جهت ورود مخلوط تازه به استوانه ->بهبود بازده تنفسي ->بهبود گشتاور

- ﺗﺃ خير در بسته شدن ->ايجاد آشفتگي در جريان (گردابه با محورافقي-Tumble)->مخلوط همگن تر

- ﺗﺃ خير در بسته شدن ->کاهش اتلافات تلمبه اي تراکم

- ﺗﺃ خير در گشودگي->کاهش همپوشاني ->کاهش دود باقيمانده در استوانه->ورود بيشتر مخلوط تازه

شکل(2-4)

ef7 vvt explained 71

مقايسه روند تغييرات منحني گشتاور موتورEF7وL4 

استفاده از امواج فشاري جهت بهبود گشتاوربراي هردو موتور مشاهده مي شود.

3-4 مقايسه بازگرداني داخلي و خارجي دود

1-3-4 مزاياي بازگرداني خارجي برداخلي

1) کاهش بيشتر دماي دود و کاهش بيشتر دماي احتراق و درنتيجه کاهش بيشتر اکسيدهاي نيتروژن.
٢) کاهش دما افزايش چگالي را نتيجه مي دهد و لذا دود جاي کمتري راجهت ورود مخلوط تازه مي گيرد.

2-3-4 مزاياي بازگرداني داخلي برخارجي

١)بيشتر بودن دماي دود دربارهاي جزئي مفيد بوده و موجب گرم شدن مخلوط تازه و بهبود احتراق مي شود.
٢) بالا بودن دما باعث سوختن هيدروکربن هاي نسوخته نيز مي گردد درحالي که در بازگرداني خارجي اين اتفاق نمي افتد.علاوه بربيشتر بودن دما در بازگرداني داخلي چون دود باقيمانده تازه از احتراق خارج شده هيدروکربن هاي نسوخته استعداد اشتعال بيشتري دارند تا دودحاصل از بازگرداني خارجي که بايد مسيري راطي کند تا مجددا وارد استوانه ديگري شود.
٣)بازگشت داخلي دود بداخل استوانه اتلافات تلمبه اي ناشي از مکش را با جبران فشار مي کاهد.
٤) سامانه هاي بازگرداني خارجي هزينه بر بوده ودوام آنها بعلت مواجهه با گازهاي داغ با مشکل روبروست.سامانه تنظيم کننده آنها به رسوبات ناشي از گرفتگي يا نشتي دود حساس مي باشد.

لذا به طور کلي بازگرداني داخلي بربازگرداني خارجي ترجيح دارد.

4-4 تغييرات زواياي گشودگي با تغيير بار

1-4-4 دورکند

به دليل اجتناب از کوبش سامانه زبمپ در دورهاي کند و بارهاي بزرگ بخصوص درحالت بنزين سوز گشودگي را به ﺗﺃ خير مي اندازد. زيرا همپوشاني بزرگ باعث گرم شدن مخلوط ورودي و افزايش تمايل به کوبش مي گردد.

2-4-4 دور متوسط

دردورهاي مياني و بار بزرگ سامانه زبمپ بازشوندگي را پيشي مي دهد. به دليل افزايش دورتمايل به کوبش کمتر است.(به دليل افزايش آشفتگي درجريان و افزايش سرعت شعله) اما اين زود باز شدن دريچه زاويه حداکثر گشودگي دريچه را به زاويه حداکثر سرعت سمبه نزديک مي گرداند که اين امر باعث مي شود تا در زماني که دبي ورودي حداکثر است مکش نيزبيشينه باشدتا جرم هواي ورودي و بازده تنفسي و در نتيجه گشتاور توليدي تا حد ممکن بالا رود.

شايان ذکر است که زاويه حداکثر گشودگي دريچه هوا در حالت زودترين و بيشينه سرعت سمبه هردو 74.5 درجه بعد از نقطه سکون بالا اتفاق مي افتد.

دور تند : در دورهاي بالا و بار بزرگ زاويه با تاخير باز و با تاخيربسته مي شود چون اثر اندازه حرکت گاز جهت ورود بداخل استوانه اثر غالب است.

ef7 vvt explained 72زواياي بازشوندگي درحالت گاز سوز

ef7 vvt explained 73زواياي بازشوندگي درحالت گاز سوز (شکل3-4)

5-4 مقايسه زواياي گشودگي گاز و بنزين

به طورکلي زواياي انتخابي سامانه زبمپ براي سوخت گاز نسبت به بنزين درنقاط کاري مشابه پيشي بيشتري دارد. يعني دريچه هوا در نقاط کاري مشابه براي سوخت گاز زودتر باز شده و در نتيجه زودتر بسته مي شود.

حدود 90% گاز طبيعي را مولکول متقارن متان تشکيل داده است. به دليل همين تقارن مولکول متان پايدارمي باشد و همين امر مقاومت اين سوخت را در مقابل کوبش افزايش مي دهد. لذا اين فرصت فراهم مي شود تا زاويه جرقه جهت بهبود احتراق نسبت به بنزين پيشي يابد. با پيشي يافتن زمان جرقه دماي احتراق بالا مي رود . از اين رو ميزان آلاينده هاي اکسيدهاي نيتروژن براي سوخت گاز چندين برابر بنزين است.

جهت کاهش دماي بيشينه احتراق سامانه زبمپ با زودتر باز نمودن دريچه هوا همپوشاني دريچه ها را افزايش مي دهد که با عمل بازگرداني داخلي دود دما و در نتيجه اکسيدهاي نيتروژن کاهش يابند. لذا مقدار پيشي زاويه بازشوندگي دريچه هوا در سوخت گاز از بنزين بيشتر است.

از طرفي به دليل مقاومت بالا در مقابل کوبش با زودتر باز شدن دريچه که زودبسته شدن آن نتيجه مي شود٬ نسبت تراکم واقعي نيز بالا رفته بدون آنکه مشکل کوبش بروزکند.

مقايسه ميزان آلاينده هاي NOxسوخت گاز وبنزين
ef7 vvt explained 74

فصل پنجم : نقد و بررسي سامانه زبمپ

1-5 مزایای سامانه زبمپ

1) سامانه زبمپ برتمام يا بسياري از مشخصه هاي موتور (بسته به نحوه قرارگيري بر ميل بادامک ها) ﺗﺃثيرمي گذارد.

قرارگيري بر ميل بادامک هوا
ef7 vvt explained 75

1- کاهش مصرف سوخت
2- افزايش توان / گشتاور
3- پايداري در احتراق
4- کاهش آلاينده ها

قرارگيري برميل بادامک دود
ef7 vvt explained 76

1- کاهش مصرف سوخت
2- پايداري در احتراق
3- کاهش آلاينده ها

هردو ميل بادامک به طور برابر
ef7 vvt explained 77

1- کاهش مصرف سوخت
2- کاهش آلاينده ها

هردو ميل بادامک به طور مستقل
ef7 vvt explained 78

1- کاهش مصرف سوخت
2- افزايش توان / گشتاور
3- پايداري در احتراق
4- کاهش آلاينده ها

2) استفاده ازسامانه هاي زبمپ نيازمند ايجاد تغييرات اساسي در ساختمان موتور نمي باشد.

3) استفاده از سامانه زبمپ به همراه ساير روش ها جهت بهبود عملکرد موتور.

براي مثال مي توان به موتور S60 شرکت Volvo اشاره نمود که از يک سامانه پرخوراني غيرمستقيم کم فشار به همراه يک سامانه زبمپ (که بر روي ميل بادامک دود آن بسته مي شود.) بهره مي برد.

همچنين موتور1.5 ليتري شرکت mce-5 که مجهز به سامانه نسبت تراکم متغير است و قادر به تغيير نسبت تراکم هندسي موتور در محدوده 1:7 تا 1:20 است نيز از دو عملگر زبمپ هم بهره مي برد. در نتيجه مصرف مخصوص اين موتور تا 30 درصد کاهش يافته درحالي که توان آن با حجم موتور مذکور160 کيلووات است .

ef7 vvt explained 79
شکل(1-5)

2-5 معايب سامانه زبمپ

1) حساسيت و آسيب پذيري : درصورت شستشوي نا مناسب قطعاتي که راهگاه هاي سامانه از آن ها عبور مي کند. ممکن است با گير کردن يک پليسه کوچک شير سامانه از کار افتاده و در نتيجه توان و گشتاور موتور کاهش و مصرف وآلاينده هاي آن افزايش يابد.

2) همچنين عملکرد سامانه زبمپ نسبت به انحراف در ساخت وابسته خواهد بود. هرگونه انحراف در مقدار رواداشت ها ممکن است منجر به افزايش نشتي هاي داخلي و در نتيجه افزايش توان مصرفي روغني سامانه شود.

ef7 vvt explained 80 
ef7 vvt explained 81
 شکل(2-5) قسمت های حساس

منابع و مآخذ

1)jurnal, development of a new multimode variable valve timing, 2003
2)variable valve actuation 2000, sae(society of automotive engineering), arch 2000
3)jurnal, variable valve timing strategies for optimum engine for performance and economy
4)طراحی سیستم های زمان بندی متغییر سوپاپ ها برای یک موتور بنزینی، روره کارشناسی ارشد دانشکاه امیرکبیر، جعفر کیقبادی- 1384
5)شبیه سازی زمان بندی موتور های احتراق داخلی جرقه ای به منظور کنترل و بهبود عملکرد آنها، سومین کنفرانس سالانه مهندسی مکانیک، اردیبهشت 1375
6) سایت های اینترنتی که آدرس تعدادی از آنها در زیر آورده شده است ، تمامی سایت های مورد استفاده به همراه پروژه در فایل reference آمده است.
http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm
http://www.freepatentsonline.com/7007645.html
httpghost.engin.umich.eduvctCON.pdf
http://www.mazda.com/csr/download/pdf/2007/e2007_p53.pdf
http://www.mazda.com/csr/download/pdf/2001/e20012b.pdf
http://www.seas.ucla.edu/~ttsao/Publications/JUSA_02_Kim.pdf
http://www.mitsubishi-motors.com/corporate/about_us/technology/performance/e/mivec.html
http://www.eecs.umich.edu/~grizzle/papers/Peterson04_cst.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=6I53liuuhc4
http://www.wikipedia.com/vtec
Temple of VTEC Asia, http://www.vtec.net/
http://www.paultan.org/
http://world.honda.com/
http://www.leecao.com/
http://www.teamdelsol.com/
http://www.i-vtec.net/
http://www.asame.ir/article_view.php?id=260
http://web.mit.edu/2.972/www/reports/hybrid_vehicle/hybrid_electric_vehicles.html
http://dspace.mit.edu/bitstream/1721.1/30324/1/61103821.pdf


4.4960753532182 1 1 1 1 1 Votes 4.50 (637 votes)

دیدگاه‌ها  

+7 #1 DAVOUD 1394-11-11 19:58
درود بر شما
سایت برا من که عالیه عالییییییییییی
آرزوی بهترین ها رو براتون دارم
سپاسگزارم
نقل قول کردن
+5 #2 سعید 1395-03-05 23:29
اقا دستتون درد نکنه عالی بود
نقل قول کردن
+5 #3 مصطفی 1395-04-20 08:50
دمتون گرم عالی بود
نقل قول کردن
+2 #4 مهرداد 1396-02-13 10:41
باسلام
ایا استفاده از این مطلب در مقاله های دیگر مشکل دارد
نقل قول کردن
+3 #5 کارگیک 1396-02-13 12:44
به نقل از مهرداد:
باسلام
ایا استفاده از این مطلب در مقاله های دیگر مشکل دارد

با سلام
این مقاله نمایه شده است و در صورت استفاده از بخشی از آن باید در بخش منابع و مراجع ذکر بفرمائید.
نقل قول کردن
+1 #6 مجید 1397-02-02 00:36
دستتون درد نکنه مقاله کامل و جامع بود
نقل قول کردن
0 #7 babak 1397-09-30 21:15
عرضمن سلام. و ادب احترام، خدمت مهندسین و ادمین. عزیز. مجموعه. کارگیک!! واقعا به جد میگم اینو وه،کارگیک. تو ایران. حرف اول داره. میزنه، بسیار. مطالب عالی. هستند بی نظیر هستند. دست همه شما رو من میبوسم. خیلی زحمت. میکشید.. اگر مقدور هست مطالب برقی رو بیشتر بگذارید، مث برق اتومبیل های گروه هیوندا.
نقل قول کردن
0 #8 برات الله سالخو 1397-12-01 14:22
خیلی مفیدواموزنده بودبخصوص مقله موتورملی من که لذت بردم ومشکلی که درموردcvvt داشتم برطرف شد دست
تمامی مهندسین ودست اندرکاران برنامه درد نکند متشکرم
نقل قول کردن
0 #9 سعید 1398-01-03 12:46
خوب و مفید بود
نقل قول کردن
0 #10 hojat soltani 1398-04-07 23:13
سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب با ارزش سایت
من یه سمند ef7دارم که ۴ ماه تعمیراساسی شده بعد این مدت پشت چراغ قرمز بودم که موتور شروع به تق تق کردن کرد بعد از نشون دادن به مکانیک گفتن استکان تایپت خالی کردهخلاصه باز کردن هشتای سمت هوا خالی بود ولی این سمت دیگه اوکی بود نو خریدم عوض کرد خوب شد درست شد ولی بعد ده دیقه و مسافت سه کیلومتر دوباره صدا شروع شد باز شیر cvvt عوض کردن فایده نداشت بنظر شما ایراد از چی میتونه باشه؟ با تشکر
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط

▼ (اسکرول کنید...)

براساس کلمه کلیدی جستجو کنید

پرطرفدارترین مطالب
جدول کامل عیب یابی و رفع عیب خودرو
عیب یابی خودرو از روی پارامترهای سنسورها و عملگرها با دیاگ
معرفی و آموزش عیب یابی ، تمیز کردن ، بازکردن و تعمیر استپر موتور
عیب یابی سنسورها و عملگرهای خودرو
آموزش برق خودرو : مبحث کامل دینام و آلترناتور در خودرو
نرخ نامه تعمیرات خودرو - تهران -سال99
آموزش و راهنماهای فیلرگیری موتور
معرفی و آموزش سنسورها و سیستم انژکتور پراید
آموزش برق خودرو : آموزش کامل سیستم استارتر خودرو
تشریح نحوه کارکرد سیستم خنک کننده موتور و عیب یابی جوش آوردن
پرونده کامل ترموستات در خودرو
آشنایی با مپ سنسور و نحوه تست و تعویض آن (سنسور فشار هوای منیفولد)
آشنایی با سنسور اکسیژن خودرو و تشریح عملکرد و نقش آن
موتور TU5 :معرفی ، مشخصات و فیلم کامل تشریح اجزاء و باز کردن
جزوه آموزشی برق خانواده خودروهای 206 ، سمند مالتی پلکس ، رانا ، دنا و پارس مالتی پلکس + نقشه ها
جزوه آموزشی برق 405 ، پارس ، RD ، سمند و سورن ، CEC ، آریسان
معرفی رله دوبل و دیاگرام داخلی و عملکرد
آموزش شیم گیری سوپاپ و تعویض تسمه تایم
مسیر و روش تعویض تسمه های دینام،هیدرولیک و کولر در محصولات ایران خودرو
آموزش تست سیم کشی و شبیه سازی سنسورهای خودرو
آموزش برق خودرو : باتری خودرو
جزوه راهنمای عیب یابی خودرو امدادخودرو
عیب یابی کلاچ خودرو + فیلم آموزشی تعویض
آموزش نحوه بازبینی و تست وایر شمع خودرو
جدول عیب یابی موتورسیکلت
راهنمای محل شماره های موتور و شاسی در بازدید اولیه انواع خودروها
کلاچ چیست؟ چرا لازم است؟ چگونه کار می کند؟
راهنمای کنترل یونیت ها و جعبه فیوزهای محصولات ایران خودرو
فیلم آموزشی بستن و مونتاژ موتور XU7 از ایساکو (خانواده 405 ، پژو پارس ، سمند ، سورن)
دوره آموزشی کولر خودرو
آموزش تعویض تسمه تایم پژو 405،پارس و سمند (موتور XU7 هشت سوپاپ)
پارامترهای استاندارد دیاگ انواع خودرو
شرح و آموزش پولیش رنگ و بدنه خودرو
آموزش مکانیک خودرو : تایم گیری چرخ دنده میل لنگ و میل سوپاپ موتور با علامت و بدون علامت
همه چیز درباره نانو سرامیک بدنه خودرو و نصب آن
راهنمای تست و خريد خودرو کارکرده
آلبوم نقشه های برقی تندر90
آموزش ویدیویی تعمیرات ECU
آموزش لحیم کاری و نکات آن
معرفی پژو206 جدید ایرانی و تفاوت های آن با 206قدیمی از ایساکو
راهنمای تعمیرات کلاچ و گیربکس پراید
اگر خودرو یکباره خاموش کرد چه مواردی باید بازبینی گردند؟
آموزش برق خودرو : باطری ، سوئیچ ، استارت و آلترناتور
فنر و کمک فنر در سیستم تعلیق خودرو
آموزش برطرف کردن مات شدگی چراغ های جلو
توضیحات و آموزش تعویض مایع رادیاتور
راهنمای کامل آموزشی کارگاه برق پژو 206 ایساکو
مبدل کاتالیست (کاتالیزور) خودرو
آموزش سرویس روغن و فیلتر پژو 405 ، پژو پارس و سمند و ...
نحوه خاموش کردن چراغ سرویس انواع خودرو بدون دستگاه
بررسی و شناخت موتور XU7 و اجزاء، سنسورها و عملگرهای آن (پژو۴۰۵ ،پژوپارس ،سمند ،سورن)
فیلم های آموزشی گیربکس BE (پژو 405 ، پارس ، سمند ، دنا)
راهنمای کامل نقشه های سیم کشی پراید کاربراتور
معرفی و آموزش کامل کار با مولتی متر
آموزش برق خودرو : چراغ های خودرو (مدارهای چراغ های روشنایی جلو ، خطر عقب و راهنما)
آموزش مکانیک خودرو : بازدید و عیب یابی موتور و تشخیص انواع صداهای موتور
راهنمای عیب یابی و تعمیرات سیستم سوخت رسانی زیمنس یورو 4 پراید
جدول عیب یابی سیستم قفل مرکزی خودرو
پاسخ به سئوالات متداول درباره CNG
راهنمای تعمیرات سیستم ترمز ABS پراید
مجموعه ویدیوهای آموزشی انواع گیربکس اتوماتیک
سنسور دور موتور یا سنسور موقعیت میل لنگ
10 روش برتر متداول و اقتصادی برای تقویت خودرو
رفع صدای تق تق فرمان هنگام چرخش
راهنمای کامل آموزشی برق 206 مالتی پلکس
راهنما و عیب یابی اجزاء سیستم سوخت رسانی انژکتوری جدید پراید
کلاس شاسی ، بدنه ، تعلیق ، ترمز ، فرمان و انتقال قدرت استاد صیاد نصیری
زوایای چرخهای و انواع ساییدگی لاستیک خودرو
استرات بار (استرس بار) و مزایای آن برای هندلینگ و تعلیق خودرو
آموزش مکانیک خودرو : عیب یابی سرسیلندر (سوپاپ ها و واشر سرسیلندر) و عوامل روغن سوزی در موتور
فیلم آموزشی بازکردن گیربکس اتوماتیک AL4
کتاب آموزشی سیستم گازسوز CNG سایپا
فیلم آموزشی معرفی و دمونتاژ موتور XU7 از ایساکو (خانواده 405 ، پژو پارس ، سمند ، سورن)
کتاب سیستم انژکتوری و مبانی الکترونیک خودرو
راهنمای کامل پایه های BSI و BM34 پژو 206
آشنایی با سیستم های هوشمند ، BSI و آپشن های غیرفعال در پژو 206
آموزش کامل تعمیرات سیستم تعلیق پراید + لیست عیب یابی تعلیق و جلوبندی
معرفی و عیب یابی سیستم تهویه مطبوع (بخاری و کولر) کلیه خودروها
دفترچه راهنمای کامل پژو 405 مدل های تک سوز و دوگانه سوز GLX و SLX
راهنمای تعمیرات CNG انژکتوری زیمنس جدید پراید
آموزش بازکردن ، عیب یابی ، کنترل ابعادی و بستن موتور B3 پراید و رنو P.K
راهنمای آموزشی دوره تعمیرات ECU
راهنمای انواع ECU نصب شده روی خودروهای ایرانی
راهنمای تعمیرات مدارهای الکتریکی سمند با موتور XU7
تشریح زوایای چرخ ها و اثر پیچیدن خودرو بر چرخ
معرفی شمع های سوزنی ایریدیوم و پلاتینیوم
جزوه آموزشی و عیب یابی سیستم صوتی و تصویری (مالتی مدیا) خودرو دنا
جزوه کلاس تعمیر ECU
راهنمای عیب یابی کلاچ خودرو
دفترچه راهنمای رسمی ایران خودرو پژو 206 (کلیه نسخه ها)
آموزش سرویس و شستشوی کاربراتور موتورسیکلت CG125
روش صحیح و حرفه ای تعویض دنده گیربکس دستی
راهنمای کامل نقشه های الکتریکی پژو پارس (غیرمالتی پلکس)
راهنمای عیب یابی سیستم گازسوز CNG (میکسری) پراید
لیست کامل کدهای خطای موتور و گیربکس در استاندارد OBD-II
آموزش تعویض روغن و فیلتر روغن خودرو
استفاده از آب بجای بنزین و روشن کردن خودرو پژو ۴۰۵ بوسیله آب
شرح عملکرد کاربراتور
آموزش تنظیم موتور پراید کاربراتور + آموزش بازکردن،تعمیر و تنظیم کاربراتور و دلکو
معرفی و تشریح اجزاء و نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک/تیپ ترونیک AL4
فیلم کامل آموزش تعویض تسمه تایم و واترپمپ موتور TU5
راهنمای تعمیرات و عیب یابی موتور M13 یورو4 سایپا پراید
آشنایی با سامانه مالتی پلکس در خودرو
آموزش تغییر کیلومتر کارکرد خودرو از روی IC صفحه کیلومتر
راهنمای تعمیرات و سرویس بخاری و سیستم تهویه (کولر) سمند
دفترچه راهنمای کامل کلیه مدل های پژو پارس نگارش 2015
رفع ایراد روشن شدن چراغ چک و گاز نخوردن یا با تاخیر گاز خوردن دریچه گاز پژو 206
راهنمای تعمیرات تزئینات پژو 405 و پارس (ملحقات داشبورد ، رادیو و رودری)
جزوه راهنمای تعمیر موتور پراید
آموزش رفع عیب گیرنده ریموت سازه پویش روی سمند ، پژو پارس و 405
لیست سرویس و بازدیدهای دوره ای محصولات ایرانخودرو
راهنمای تعمیرات و سرویس موتور XU7 پژو405، پارس و سمند
جزوه دوره آموزشی تعمیرات ECU
راهنمای تعریف ریموت انواع خودرو
راهنمای کامل نقشه های برقی پژو 206 مولتی پلکس
راهنمای تعمیرات داشبورد جدید با دو ایربگ پژو پارس
انواع چراغ های خودرو و مقایسه چراغ های زنون ، هالوژن و LED
ترمیم سپر و قطعات فایبرگلاس خودرو با جوش پلاستیک
نحوه صحیح چیدمان دهانه رینگ ها در هنگام جا زدن پیستون
آموزش تعمیر ترک و نشتی بخش های پلاستیکی رادیاتور خودرو
مزایا و معایب استفاده از نیتروژن برای باد تایر خودرو
راهنمای تزئینات (داشبورد ،صندلی،پنجره ها و ...) پیکان و وانت پیکان
آموزش بازکردن داشبورد و ملحقات پژو 405 و پارس
راهنمای تعمیرات و سرویس مدارهای الکتریکی سمند با موتور ملی (سمند EF7) - نسخه انگلیسی
روش رفع ایراد روشن ماندن چراغ ایربگ پژو پارس ، پژو405 و سمند
معرفی بخش های مختلف داخل کاپوت جلو پژو 206
راهنمای نقشه خوانی مدارات الکتریکی خودرو
آلبوم نقشه های سوخت رسانی انواع پژو 405 و پارس
راهنمای تعمیرات مدارهای الکتریکی تندر90
جزوه آموزشی تعمیرات ECU
دستورالعمل عیب یابی و تعویض مقاومت فن دو دور پراید
آموزش تعویض تسمه تایم موتور K4M رنو (تندر90،مگان،داستر،ساندرو)
نقشه های سیم کشی پراید (ECUهای ساژم،زیمنس و زیمنس2گانه بای فیول) + نقشه فن 2دور و سیستم ضدسرقت والئو و زیمنس
ترتیب وایرهای پراید
جزوه عیب یابی و تعمیر ECU + نحوه پروگرام کردن و تغییر کیلومتر
راهنمای تعمیرات سیستم هشداردهنده دنده عقب پژو پارس و سمند
فلوچارت عیب یابی "کیلومترشمار کار نمی کند"
آموزش نصب برچسب دودی شیشه خودرو
تشریح نحوه کارکرد سیستم انتقال قدرت دستی و نقش گیربکس ، دنده ها و کلاچ
نقشه های پرکاربرد سیم کشی پژو 206 (TU3-Bosch7.4.4-Bosch7.4.5-سیستم کولر و فیوزها)
معرفی انواع سیستم های چهارچرخ متحرک (4WD و AWD) و تفاوت های آن ها
دستورالعمل سرویس و شستشوی پمپ هیدرولیک فرمان پژو 405 و پارس و سمند
بازکردن کاپوت خودرو و مکانیزم آن
راهنمای تعمیرات سیستم فرمان خودروهای پژو 405 ، پژو پارس و سمند
عیب یابی بالا بودن دور موتور حالت آرام در خودروهای انژکتوری
نقشه کامل ECU ساژم اس2000 (Sagem S2000)
کاهش سرعت بوسیله ریتاردر (Retarder)
آموزش تعمیرات سیستم ترمز اتومبیل پراید از سایپایدک
راهنمای تعمیرات وانت مزدا B2000i
کوئیک شیفتر برای تعویض دنده سریعتر و مزایای آن برای گیربکس
آموزش برق خودرو : مبحث کامل فن خنک کننده موتور
اطلاعیه رسمی روش ریست نمودن BSI پژو 206 و 207
فیلم آموزشی بازکردن و وتعمیر اکسل عقب پژو 206
معرفی توربوشارژ و سوپر شارژ و تفاوت آن ها
آشنایی و شرح عملکرد موتور دیزل
آیا توربوشارژر(سوپرشارژر)های الکتریکی واقعاً اثر دارند؟+نمونه نصب و ساخت نمونه
آشنایی با مقاومت فن 206 و رانا
آموزش تعمیر گیربکس و دیفرانسیل اتومبیل پراید
آموزش ساخت لامپ تست مثبت و منفی با LED
راهنمای تعمیرات سیستم تهویه مطبوع(بخاری و کولر) پژو405 ،پارس ،سمند ،روآ ،وانت پیکان
آشنایی با یاتاقان ، بلبرینگ و رولبرینگ
محل سوکت عیب یاب انواع خودروها
جزوه آموزشی ایساکو در خصوص داشبورد جدید خانواده پژو پارس و پژو 405
روش رفع ایراد عدم گاز خوردن موتور TU5 پژو 405 و پارس LX
آموزش تنظیم زوایای چرخ های خودرو
راهنمای تعمیرات واحد کنترل هشدار دهنده (A.C.U) سمند
لیست فیوزهای جعبه فیوز BSI
جزوه دوره آموزشی کولر پراید
کتاب تعمیرات اساسی موتور و گیربکس پژو 405 ایساکو
شرح کامل خروجی سوکت های BSM,BSI و ECUهای بوش پژو 206
جزوه آموزشی کلاس دزدگیر اتومبیل
راهنمای تعمیرات ، معرفی و جانمایی دسته سیم های الکتریکی خودرو پژو 405 و پژو پارس
آشنایی با علائم الکتریکی و طریقه نقشه خوانی در برق خودرو
سیستم تعلیق خودرو و اجزاء و انواع آن
تقویت سیستم تخلیه با هدرز
راهنمای تعمیرات سیستم تعلیق جلو و عقب پژو 405 وپارس و سمند و دنا
فیلم آموزشی بازدید سیستم تعلیق ، تنظیم ارتفاع و شارژ كردن گوی ها سیتروئن زانتیا
روش تعویض اجزاء چراغ جلو پژو 206 (لامپ و موتور)
راهنمای تعریف و کددهی انواع ریموت های دستی ایرانخودرو و سایپا بدون دستگاه
ليست سرويس هاي دوره ای خودروهای تحت پوشش سایپا
راهنمای عیب یابی سیستماتیک برق پراید
راهنمای تعمیرات و سرویس بخاری و سیستم تهویه (کولر) تندر 90
آموزش تصویری نصب چراغ و میکروسوئیچ داشبورد 206
جزوه آموزشی سیستم تعلیق پژو405 ،پژو پارس ،سمند و پژو206
میزان شارژ گاز کولر خودروهای ایران خودرو
راهنمای تعمیرات و سرویس موتورسیکلت CG125 و CG110
سیستم فن خودرو (راهنمای امداد خودرو ایران)
جدول گشتاورهای لازم پیچ و مهره ها در تعمیرات خودروهای پراید
جزوه آموزش گیربکس اتوماتیک تندر 90
نحوه بررسی و عیب یابی کویل پژو 206و 207i
آموزش بازکردن مجموعه داشبورد و تجهیزات داخلی پژو 206
راهنمای تعمیرات JAC J5 (جک جی5)
آموزش مکانیک خودرو : بستن موتور
معرفی موتور XUM (پارس ELX جدید) و مقایسه آن با موتور XU7 (سمند، سورن، 405 و پارس)
فیلم آموزشی باز کردن و بستن تجهیزات داخلی و خارجی پژو 206
دفترچه راهنمای استفاده مزدا3 قدیم و جدید
راهنمای تعمیرات لیفان X60 (سیستم های الکتریکی،بدنه،تزئینات)
دستورالعمل عیب یابی مجموعه گیج بنزین پراید
آموزش تعویض ترموستات و هواگیری مدار گردش آب پژو 206
راهنمای فنی محرک برقی قفل درب های جانبی پژو 405 ، پژو پارس ، سمند و پژو RD
مشخصات انواع ECUهای مگنت مارلی ، ساژم ،والئو ، زیمنس و بوش نصب شده روی خودروهای داخلی
گشتاور پیچ های خودروهای سمند ، پژو405 ،پژو پارس ، پژو206 ،پیکان و پژوRD
آموزش پاک کردن بخار و آب‌بندی چراغ خودرو
نکات و ترفندهای رله در برق و الکترونیک خودرو
راهنمای کامل تعمیرات مکانیکی و الکترونیکی گیربکس AL4
همه چیز درباره واردات خودرو در ایران
نکات و آموزش تعویض آب و هواگیری رادیاتور خودرو
دستورالعمل تعمیرات بنزهای C240 پلیس
روش عیب یابی کویل ساژم با استفاده از اهم متر
جدول نوع ECU در مدل های مختلف پژو 206
راهنمای امدادخودرو سمند و سورن مالتی پلکس
فیلم آموزشی تعمیرات پلوس پژو (۴۰۵ - پارس - سمند)
دستورالعمل رفع صدای زوزه گیربکس BE3 پژو پارس ، 405 ، سمند
راهنمای عیب یابی و تعمیرات صفحه نشانگرهای تندر 90
لیست کدهای خطای موتور EF7
راهنمای کامل تعمیرات و سرویس مدارهای الکتریکی تیبا + نقشه ها
ترتیب احتراق انواع موتور
آموزش تعویض روغن LHM و تستهای رگولاتور ، گوی آكومولاتور و شیر اطمینان سیتروئن زانتیا
دفترچه راهنمای خودرو برلیانس H330 سایپا
دفترچه راهنمای رسمی کلیه محصولات ایران خودرو
دفترچه راهنمای رسمی محصولات سایپا
دستورالعمل تعمیرات اویل ماژول موتور ملی EF7
آموزش سنجش کمپرس سیلندر موتور
آموزش نصب کیت زنون چراغ جلو خودرو
آسیب های توربوشارژر و عیب یابی آن ها
معرفی رله و فیوزهای خودرو دنا اکوماکس
راهنمای تعمیرات تعلیق، سیستم فرمان و ترمز پژو 206
چیپ تیونینگ و سوپر چیپ ، تقویت و بهینه سازی مغز خودرو
جزوه آموزشی نقشه خوانی برق کیا و هیوندای
دستورالعمل عیب یابی روشن شدن چراغ چک
کیسه هوا (AirBag) چیست و چگونه کار می کند؟
نقشه ECU زیمنس SIM 2K-34
راهنمای تعمیرات خودروهای دوگانه سوز CNG
بررسی و تحلیل سیستم سوپاپ زمانبندی متغیر (VVT) و شرح آن در موتور ملی (EF7)
جزوه دوره آموزشی مکانیک عمومی خودرو
معرفی و آموزش کار با میکرومتر + فیلم آموزشی
نقشه های الکتریکی سمند
رفع ایراد روشن شدن چراغ فالت (Lamp Fault) در جلو آمپر
کتب درسی مکانیک و برق خودرو
دیاگرام های سیستم های برق خودروهای پژو پارس ، 405 و آردی
مزایای روغن موتور سنتتیک در مقابل روغن های پایه معدنی مرسوم
راهنمای تعمیرات و سرویس گیربکس اتوماتیک مزدا3 (FN4A-EL/FS5A-EL)
راهنمای کامل تعمیرات چری تیگو5
راهنمای تعمیرات موتور و متعلقات موتور تندر90
معرفی ، موارد و راهنمای مصرف اسپری WD-40
تشریح عملکرد مدار فن خودرو
راهنمای تعمیر موتور K4M استفاده شده روی تندر 90 مشابه موتور مگان 1600
آموزش تصویری نصب و راه اندازی کروزکنترل پژو 206
راهنمای بازکردن داشبورد پژو 206
فیلم آموزشی باز کردن موتور TU3 (موتور 206 تیپ 2)
راهنمای سیم کشی و الکتریکی دوو سیلو و ریسر
کارکرد دیفیوزر ، اسپویلر و اسپلیتر در خودرو
راهنمای تصویری نصب توربوشارژر و اینترکولر
پورت و پولیش کردن سرسیلندر و سوپاپ ها چیست؟
فیلم کامل آموزش باز کردن و تعویض واشر سرسیلندر موتور TU۳(پژو۲۰۶ تیپ ۲و۳)
راهنمای تعمیرات تجهیزات الکتریکی وانت پیکان
راهنمای کامل BSI پژو 206
نقشه ها و راهنمای سیستم های الکتریکی MVM 110
راهنمای تعمیرات گیربکس دستی MA5 پژو 206
جدول پایه های ECUهای خودروهای ایرانی
بررسی سیستم های واحد کنترل الکترونیکی خودرو پژو 206
راهنمای تعمیرات سیستم ترمز پژو 405، پارس و سمند
راهنمای تعمیرات و سرویس کیسه هوا(ایربگ) پراید
فیلم واقعی داخل سیلندر موتور چهارزمانه در حال کار
فیلم آموزشی تعویض چراغ های جلو پژو 206
راهنمای برق MVM 530
راهنمای تعمیرات گیربکس جدید پژو روآ
آموزش تعویض و سرویس لنت و دیسک ترمز جلو پژو 206 و 207
راهنمای تعمیرات خودرو سمند با موتور ملی EF7
نقشه سیم کشی ECU نیسان وانت زامیاد (Bosch M 7.9.7.1)
راهنمای سیستم کنترل موتور JAC S5 و شرح خطاها و عیب یابی
روش عیب یابی سنسور اکسیژن پژو 206 و 207i
نحوه اندازه گیری فشار کمپرس سیلندر موتور خودرو
راهنمای سریع عیب یابی و تعمیر BM34
فیلم آموزشی بازبینی ، بازکردن ، تعویض و تایمینگ تسمه تایم کیا ریو
آموزش نصب صندوق پران بدون نیاز به نصب دزدگیر روی سوییچ فابریک خودرو
فیلم آموزشی تعویض چراغ و لامپ پژو 206
تشریح مدارهای پژو 405 و پارس
رویه رفع ایراد صدا از چرخ عقب هنگام حرکت در دنده عقب سورن،دنا،پارس LX،رانا و 206
راهنمای نصب دزدگیر تصویری پراید ، تیبا ، ساینا
نودها و فیوزها در خودروهای مالتی پلکس سمند،سورن،دنا،رانا و 206
راهنمای ایرادها و عیب یابی موتور EF7
معرفی رله ها و فیوزها در خودروهای مجهز به سیستم الکتریکی CEC (پژو پارس)
راهنمای صداگیری ستون و قاب فرمان سمند
کتاب کامل و اورجینال راهنمای تعمیرات پژو 206 در ابعاد مناسب چاپ
دستورالعمل تعویض موتور فن رادیاتور 2 دور
راهنمای تایم گیری موتور XU7-JP4-L4 (موتور زانتیا)
نحوه صحیح درآوردن و جازدن بلبرینگ چرخ جلو پژو 405 ، پارس ، سمند و دنا
فیلم آموزشی بستن (مونتاژ) موتور EF7 و کنترل ابعادی مجموعه سیلندر از ایساکو
راهنمای مدارهای الکتریکی و توزیع برق MVM X33
تغذیه موتور خودرو با نیتروس اکساید + راهنمای نصب
دستورالعمل تعویض قطعات جعبه فرمان پراید
دستورالعمل هواگیری سیستم ترمز خودروهای پژو 405 ، پژو پارس وسمند
فهرست عملیات سرویس های اولیه و سرویس های دوره ای سایپا پراید
بررسی لنت ترمز و انواع آن و معرفی اجمالی سیستم ترمز خودرو
نمایش و توضیح عملکرد گیربکس روی گیربکس بازشده پراید
راهنمای تعمیرات و سرویس سیستم تعلیق جلو و عقب پژو 405
راهنمای تعمیرات و سرویس سیستم تهویه مطبوع زانتیا
نحوه رفع ایراد بیرون زدن تسمه دینام پژو پارس ، 405 و سمند با موتور XU7
دستورالعمل رفع عیب روشن شدن چراغ چک موتور تیبا با خطای سنسور میل سوپاپ
دستورالعمل تصویری کامل پیاده و سوارکردن گیربکس و جعبه دنده خودرو
روشن کردن مستقیم دستگاه پخش خودرو
راهنمای ایموبیلایزر، تعریف کلید و ریموت انواع خودرو
خودروهای انژکتوری - روش های پیشرفته عیب یابی با دستگاه دیاگ-اسکنر
راهنمای تعویض قفل های سوئیچی سمند،پارس و 405
آموزش باز و بست صندلی پژو 206
بهبود عملکرد و افزایش ایمنی پراید در پروژه X100 سایپا به همراه فیلم تست تصادف
راهنمای عیب یابی سیستم سوخت رسانی تندر90
نقشه جعبه فیوز سمند،سورن، پژو405 و پارس غیرماکس
راهنمای تعمیرات مکانیکی پژو پارس با موتور TU5 (مشابه 405SLX و 206 تیپ 5و6)
راهنمای کامل برق و الکترونیک زامیاد دیزل (وانت نیسان)
دفترچه راهنمای ولوو FH
نقشه کامل سیم کشی ECU ریو
فیلم آموزشی تعویض فیلتر هوای اتاق سمند ، پژو 405 ، پژو پارس
راهنمای تعمیرات تزئینات داخلی سمند
جدول حجم و نوع روغن موتور انواع خودرو
راهنمای مجموعه پمپ بنزین و درجه باک پراید و تیبا
آموزش نصب سقف پاناروما فابریک پژو 206
آموزش تعویض تسمه تایم پژو 206 تیپ 2و3 موتور 1400 TU3
رفع ایراد عدم نمایش صحیح میزان بنزین در نمایشگر جلو آمپر در EMS SSAT پژو405 و پارس دوگانه سوز
نقشه ECU بوش 7.4.4 موتور TU5JP4 (پژو 206 تیپ 5 و پژو 207)
راهنمای کامل آموزشی ایساکو در خصوص تعمیرات دنا (موتور EF7 و XUM)
معرفی، شرح عملکرد و نکاتی درباره جک هیدرولیک روغنی
نکاتی درباره نشتی روغن در موتور TU5 (پژو 206-207 ، پارسLX ، پژو 405SLX)
معرفی و راهنمای قطعات مکانیکی موتور 0.2NA (موتور MVM 530 و چری تیگو X33)
نصب فنر اسپرت لول و کاهش ارتفاع خودرو
مرجع کامل تعمیرات موتور سوزوکی گرند ویتارا (Suzuki J20)
دستورالعمل عیب یابی سیستم ترمز خودروهای پژو پارس ، پژو 405 و سمند
آشنایی با موتور XU10 پژو-سیتروئن
مبحث شاسی یا فریم در خودرو
راهنمای تعمیرات و سرویس ترمز ABS پژو 405 ، پارس و سمند
نکاتی درباره گردگیر پلوس تندر90 و ساندرو
راهنمای کامل تعمیرات خودرو گل
معرفی سیستم جدید مالتی پلکس ECO MUX سمند و سورن
مقایسه عملکرد گیربکس اتوماتیک در برابر گیربکس CVT در رانندگی توسط نیسان
دلایل شاتون زدن یا شکسته شدن شاتون
جزوه آموزشی ایساکو ، سیستم انژکتور
جزوه آموزشی سیستم دوگانه سوز CNG
جزوه راهنمای تعمیرات ECU زیمنس
راهنمای تعمیرات و سرویس بخاری و سیستم تهویه (کولر) مگان
جزوه آموزشی گیربکس BE3 خودروهای پژو 405 ، پارس و سمند
فلوچارت عیب یابی صدای شدید خودرو در دست اندازها
راهنمای تعمیرات و عیب یابی سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دنا (کولر و بخاری)
آموزش تعمیر لیفترها و اسبک های هیدرولیکی سرسیلندر تیبا
راهنمای تعمیرات موتور ایسوزو 6تن مدل NPR70 (موتور4HE توربودیزل)
راهنمای تعمیرات و سرویس تجهیزات الکتریکی پژو RD
راهنمای تعمیرات و سرویس مجموعه موتور کیا ریو از سایپا یدک (موتور A5D)
راهنمای تعمیرات ECUهای ساژم ،زیمنس و بوش
آشنایی با قطعات پرکاربرد در الکترونیک
کتابچه راهنمای تعمیرات پژو 206 صندوقدار
راهنمای تغییر کیلومتر سمند مالتی پلکس از پشت آمپر ، ECU و نود FN
حساسیتهای موتور EF7 و مراقبتهای لازم
نقشه های الکتریکی پژو 206 مالتی پلکس فرانسوی
دوره آموزشی سیستم های سوخت رسانی و جرقه انژکتوری خودرو
نقشه های کامل الکتریکی مزدا 3
راهنمای کامل تعمیرات لیفان X60
دستورالعمل عیب یابی پمپ هیدرولیک فرمان پژو 206 و 405
راهنمای تعمیرات تزئینات داخل و داشبورد خودرو دنا
جزوه آموزشی سیستم سوخت رسانی و جرقه انژکتوری خودرو
راهنمای تعمیرات و عیب یابی سیستم گازسوز پژو 405
دستورالعمل تنظیم موتورهای خودروهای پژو405 ، پژو RD ، پیکان 1600کاربراتور
راهنمای تعمیرات و سرویس کیسه هوا (ایربگ) سایپا تیبا
آموزش تنظیم (رگلاژ) عقربه‌های پشت آمپر پژو ۲۰۶
راهنمای تعمیرات و عیب یابی دیفرانسیل طرح تالبوتی پیکان و پژو R.D
دفترچه راهنمای کامل خودرو دنا نگارش 2015
آموزش تعمیر BSI پژو 206
لیست مدل های مختلف ECU روی مدل های مختلف برندهای مختلف خودرو
روش رفع ایراد پله ای عمل کردن شیشه بالابر در خودروهای مالتی پلکس دنا و سمند
راهنمای BM34 پژو 206
اطلاعیه فنی سایپا درخصوص فیلرگیری انواع شمع های پراید
راهنمای کامل تعمیرات دوو ماتیز
آشنایی با سنسور سرعت خودرو
راهنمای تعمیرات موتور زانتیا
راهنمای تعمیرات مدارات الکتریکی و نقشه های پارس LX با موتور TU5
راهنمای باز و بست داشبورد زانتیا
آموزش باز و بست تجهیزات داخلی و خارجی پژو 206
تعمیر اساسی شیر هیدرولیکی کنترل پینیون فرمان زانتیا
آموزش نصب پاور ویندو و پاور سانروف جک J5
راهنمای دانلود ECU خودروهای داخلی با دستگاه دیاگ
راهنمای تعمیرات سیستم های الکتریکی نیسان پیکاپ
نقشه ها و تصاویر قطعات یدکی پراید صبا
راهنمای عیب یابی ، برنامه ریزی و تعمیر سیستم رادیو و پخش تندر90
تشریح مدارهای پراید
نمایش و توضیح عملکرد دیسک و صفحه کلاچ
راهنمای تعمیرات و سرویس سیستم گازسوز CNG پراید
راهنمای تعمیرات مجموعه موتور تیبا
آموزش تعویض بوق سمند
کتاب تعمیرکار برق خودرو براساس استاندارد درجه2 فنی و حرفه ای (باتری سازی)
راهنمای تعمیرات گیربکس گتراگ پیکان و پژو R.D
راهنمای معرفی و عیب یابی سیستم ضدقفل ترمز ABS پژو 206
راهنمای تعمیرات سیستم برق نیسان پاترول
اطلاعیه تغییر جانمایی رله فن و استفاده از ماکسی فیوز پژو206 و رانا
معرفی و دستورالعمل عیب یابی سیستم مالتی پلکس سمند
روش های متداول تقویت موتور پراید
کتابچه نقشه های خودروهای انژکتوری ایرانی
نکاتی راجع به رینگهای 3تکه روغن و نحوه قرار گیری رینگهای فنری فولادی
نحوه رفع ایراد لرزش و سفت بودن کلاچ در خودروهای موتور TU5
راهنمای تعمیرات موتور دوگانه سوز OHVG پژو روآ و وانت پیکان
دفترچه راهنمای هایما S7
راهنمای آموزشی دلکو و کویل
مشخصات دقیق و عیب یابی موتور EF7
مبانی تقویت موتور : پایه و اساس سوپر شارژر ، توربو شارژر و سیستم های تزریق نیتروس اکساید
آموزش صافکاری خودرو با حرارت
موتور دورانی وانکل
دفترچه راهنمای خودروهای H220 و H230 سایپا
راهنمای تعمیرات جعبه دنده معمولی تندر90
آموزش استفاده از هیتر و هویه و لحیم کاری در تعمیرات ECU
فیلم آموزشی مونتاژ (بستن) موتور TU3 (موتور 206 تیپ 2)
راهنمای تعمیر موتورهای زانتیا
دلایل افزایش مصرف سوخت
نقشه Pin Outs نمایشگر جلو آمپر جدید پژو 405 و پارس
دستورالعمل تعویض حباب گیر بنزین پراید
نقشه سیم کشی ECU تندر 90
روش تنظیم موتور پراید کاربراتور
کتاب کامل (2جلد) راهنمای تعمیرات گیربکس اتوماتیک نیسان ماکسیما
آموزش تشخیص برق دزدی خودرو
راهنمای تعمیرات سیستم خنک کاری،منیفولد و اگزوز پژو پارس با موتور TU5
جدول شتاب ، بیشینه سرعت و مصرف سوخت پژو 405 ،پارس ، سمند و سورن
آشنایی با سیستم کولر خودرو و نحوه استفاده و نگه داری
رفع ایراد نوسان دور موتور تندر90
راهنمای تعمیرات سیم کشی های الکتریکی مگان
فرآیند ساخت موتور خودرو و قطعات آن
راهنمای تعمیرات موتور KA24DE نیسان پیکاپ و نیسان رونیز
دستورالعمل بازکردن و دانلود پنل پژو 206 P6L
نقشه کامل برق ECU Bosch MP 7.3
انواع مدل های متداول در گیربکس خودرو
راهنمای تعمیرات موتور TU3 خودرو پژو 206
راهنمای کامل نقشه های الکتریکی رانا از معاونت فنی و مهندسی ایساکو
آموزش تعویض فوم صندلی پژو 206
راهنمای شستشوی استکان تایپیت های موتور TU5
روش محاسبه مصرف بنزین خودرو
راهنمای کامل تعمیرات مدارهای الکتریکی پژو 405 و پارس
آموزش تعویض آینه بغل پژو 206
راهنمای عیب یابی و تعمیرات ایربگ و کمربند ایمنی سمند سورن
راهنمای تعمیرات سیستم خنک کننده و اگزوز موتور XU7 پژو 405 ، پارس و سمند
راهنمای تعمیرات و عیب یابی صندلی برقی پژو پارس ELX
راهنمای تعمیرات و تفاوت های موتور EF7 TC (توربوشارژ)
جزوه کارگاه آموزشی سیستم مالتی پلکس سمند ، رانا و 206 ايران (P6L)
آیا چیپ تیونینگ ها واقعیت دارند؟
دفترچه راهنمای کلیه مدل های زانتیا
جزوه کلاس تعمیرات ECU
نحوه عیب یابی کنترل یونیت سیستم خنک کننده موتور
راهنمای آموزشی قطعه شناسی پژو 206
راهنمای تعمیرات ، معرفی و عیب یابی سیستم های BSI و ایموبلایزر پژو 206
عیب یابی باد گرم کولر خودرو
نقشه های الکتریکی خودرو رانا ECO MUX
راهنمای تعمیرات موتور TU5JP4 پژو 206 و پژو 207
راهنمای کامل و اصلی تعمیر و نگه داری لیفان 620
دستورالعمل تنظیم لقی جعبه فرمان پژو405، پارس و سمند
لیست فارسی خطاهای OBD-II
چگونه یک خودرو را برقی کنیم؟
بازدید و کنترل اتصالات بدنه به منظور عیب یابی سیستم های الکتریکی خودرو پراید
راهنمای تعمیرات سیستم سوخت رسانی نیسان پاترول
معرفی و آشنایی با پلتفرم سمند
فیلم آموزشی تعویض منبع اگزوز پژو 206
راهنمای سرویس و تعمیرات سیستم فرمان هیدرولیک پراید
جزوه آموزشی تعمیر موتور ملی EF7 ایساکو
راهنمای کامل تعمیرات و سرویس مدارهای الکتریکی سایپا131 (پراید صندوق دار) + نقشه ها
نحوه رفع ایراد صدای درجا گیربکس کلیه موتورهای TU5
آموزش تعمیر BM34 پژو 206
راهنمای تعمیرات موتور ملی EF7 ایساکو
اصول ترمزگیری حرفه ای
نقشه شماتیک ECU Bosch ME 7.4.9 SMS MUX موتور EF7
آموزش دشارژ و شارژ سیستم کولر خودرو
تعمیرات اساسی گیربکس پیکان مدل آرژانتینی
راهنمای تعمیرات سیستم های الکتریکی نیسان ماکسیما
اطلاعیه نحوه کنترل مصرف سوخت تیبا و تیبا2
آموزش سری و موازی کردن باطری ها برای بدست آوردن ولتاژ و آمپراژ مختلف
معرفی و نحوه کار توربوشارژر
عیب یابی راهنما و فلاشر پژو 206 و 207i
راهنمای باز کردن گیربکس پژو 206 از روی خودرو
دستورالعمل رفع بوی بنزین داخل اتاق گروه تندر90
تعویض تیغه های برف پاک کن پژو 206
دستورالعمل تشخیص عیب میل فرمان عمودی (تلسکوپی) پراید و تعویض آن
نحوه رفع ایراد صدا در پمپ هیدورلیک فرمان موتور EF7
دستورالعمل عیب یابی و تعویض دینام/آلترناتور پراید
راهنمای تعمیرات ECU (موتورآزما ثمین)
پمپ تزریق ثانویه هوا / اسماگ پمپ
راهنمای تعمیرات مزدا 3 (اطلاعات عمومی و موتور)
راهنمای تعمیرات و باز و بست قطعات گازسوز پژو RD، روآ و وانت پیکان
اطلاعیه رفع ایراد عدم عملکرد صحیح نشانگر ساعت دیجیتال خودروهای X100 و X200 (خانواده پراید و تیبا)
راهنمای تست قطعات مدار الکترونیکی با اهم متر
آموزش هواگیری سیستم ترمز سیتروئن زانتیا
معرفی و آموزش عیب یابی و تعمیرات سیستم فرمان پراید
فیلم مستند (5 دقیقه) از نحوه ساخت میل لنگ و میل سوپاپ خودرو از Discovery
راهنمای کامل تعمیرات مزدا 323 FL
آموزش نصب نصب پشه پران خودرو
راهنمای مدارات الکتریکی سیستم چراغ های جلو و عقب سایپا پراید
راهنمای عیب یابی موتور ، سیستم کلاچ و گیربکس و ترمزهای پراید
راهنمای تعمیرات و سرویس تهویه مطبوع ساینا
مقدمه ای بر تیونینگ خودرو
انواع سوکت ها و کانکتورهای برق و الکترونیک پژو-سیتروئن
معرفی و راهنمای تعمیرات الکتریکال سیستم مدیریت موتور SSAT پژو 405 و پژو پارس و سمند
راهنمای جعبه فیوز داخل اتاق (SJB) جک S5
دفترچه راهنمای خودرو سایپا آریو (S300)
آموزش تعویض مایع خنک کننده موتور (آب رادیاتور) مزدا۳
اطلاعیه عدم تعویض تسمه تایم موتور EF7 تولید 95
معرفی لوله های هیدرولیک زانتیا
دستورالعمل تشخیص عیب بوستر ترمز پراید
راهنمای تعمیرات الکتریکال سیستم مالتی پلکس SMS سمند و سورن
صفحه از    ::    صفحه قبل   |   صفحه بعد
تعداد ردیف
آخرین مطالب جدید شده
همه چیز درباره دسته موتور و دسته گیربکس
آموزش برق خودرو : مبحث کامل دینام و آلترناتور در خودرو
پرونده کامل ترموستات در خودرو
مجموعه ویدیوها و مستندات آموزشی گیربکس اتوماتیک AL4
مجموعه ویدیوهای آموزشی انواع گیربکس اتوماتیک
راهنمای آموزشی تعمیرات ماشین آلات سنگین کوماتسو
دستورالعمل عیب یابی و تعویض کمپرسور کولر تیبا
جدول کامل عیب یابی و رفع عیب خودرو
جزوه آموزشی دیفرانسیل آریسان
راهنمای تعمیرات تزئینات و تجهیزات آریسان
راهنمای عیب یابی و تعویض مجموعه کمک فنر پراید و تیبا و ساینا و کوییک
مقاله طراحی و ساخت یک مدل خودرانش جهت ارزیابی مانور شناورها در آبهای آزاد
کتاب راهنمای کارگاهی موتورهای دیزلی کوماتسو (سری102)
دستورالعمل کنترل کیفیت محصولات ایران خودرو
مقاله تاثیر بکارگیری کشتی های خودران بر حمل و نقل دریایی
راهنمای کدهای خطای سیستم ABS لیفان 620
جزوه آموزشی مبانی هیدرولیک
راهنمای استفاده از پایه های رله در برق خودرو
راهنمای تعمیراتو عیب یابی سیستم تهویه اتوماتیک سورن ELX و پارس
روش بی کد کردن ایسیوهای چینی
دستورالعمل عیب یابی قطعات لاستیکی جلوبندی
کتاب Hacking Connected Cars : Tactics, Techniques, and Procedures
کتاب The Car Hacker's Handbook : A Guide for the Penetration Tester
تشریح نحوه کارکرد سیستم خنک کننده موتور و عیب یابی جوش آوردن
لیست و شرح کدهای خطای MVM 110
لیست و شرح کدهای خطای MVM 530
روش رفع خطای (Automatic transmission internal pressure (DF226 مگان
اجزاء و مشخصات فنی مخزن سوخت (باک) خودرو
لیست کدهای خطا کوییک و ساینا اتوماتیک و روش رفع آن ها
بررسی عملکرد ECU ، سنسورها و عملگرهای خودرو
دستورالعمل عیب یابی کویل پراید
ارائه یک پروتکل جدید مسیریابی امن مبتنی بر موقعیت گره با استفاد ه از رمزنگاری داده ها در شبکه های موردی بین خودرویی
توسعه استفاده از سیستم متغییر ترمز (EBD) جهت افزایش ایمنی خودروها
کتاب آموزش تخصصی گیربکس اتوماتیک AL4 DP0 DP2 DP8
کتاب Remarkable Engineers: From Riquet to Shannon
جدول حجم و نوع روغن موتور انواع خودرو
راهنمای ایرادها و عیب یابی موتور EF7
کتب درسی مکانیک و برق خودرو
نرخ نامه تعمیرات خودرو - تهران -سال99
چرا باید از CNG به جای LPG استفاده کنیم؟
اطلاعیه فنی رفع ایراد نشتی گاز کولر هایما 2000cc
اطلاعیه فنی رفع ایراد عدم عملکرد موتور فن رادیاتور هایما 1800 توربو
راهنمای آموزشی برق بیل مکانیکی کوماتسو PC220-7
راهنمای آموزشی Hyundai Genesis SRS System
راهنمای آموزشی Hyundai ESP MGH-40
راهنمای آموزشی Hyundai Electronically Controlled On-Demand 4WD System
معرفی عملکرد و تعمیر پمپ هیدرولیک ترمز
جزوه فلزکاری و اندازه گیری تعمیرات مکانیکی
دستورالعمل عیب یابی و تعویض مجموعه گیربکس بهبودیافته دوبل برنجی خودروهای X100 و X200 سایپا (ND1-ND2)
راهنمای انواع ECU نصب شده روی خودروهای ایرانی
شرح عملکرد کاربراتور
مقاله بررسی و ارزیابی عملکرد خودروهای خودران و نقش آن ها در سیستم حمل و نقل هوشمند
مقاله کاربرد اینترنت اشیا در توسعه شهرهای هوشمند با تاکید بر سیستم حمل و نقل هوشمند
مقاله پروتکل مسیریابی ترکیبی انتشار داده های چندرسانه ای در محیط شبکه های بین خودرویی
مقاله مرور چالش های خودروهای خودران مجهز به حسگر دید
مقاله مروری بر توانایی ها، ملزومات و امکانات مورد نیاز در خودروهای خودران
مقاله بررسی نیازمندیهای سخت افزاری و نرم افزاری در تولید خودروهای خودران
مقاله طراحی خودروهای هوشمند جهت افزایش ایمنی خودرو و پیش گیری از حوادث
مقاله تحلیل و بررسی عملکرد سیستم های خودروهای خودران
مقاله تاثیر خودروهای خودران در کاهش مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه ای
مقاله استفاده از خودروهای خودران در خودرهای اشتراکی
دوره آموزشی کولر خودرو
آشنایی با سنسور اکسیژن خودرو و تشریح عملکرد و نقش آن
اصول عملکرد و راهنمای عیب یابی سنسور اکسیژن
رفع ایراد روشن شدن چراغ چک و گاز نخوردن یا با تاخیر گاز خوردن دریچه گاز پژو 206
میزان شارژ گاز کولر در محصولات ایران خودرو و سایپا
میزان فشار باد تایرها در محصولات ایران خودرو
راهنمای سرویس و اپراتوری گریدر HG180D1 هپکو
راهنمای کامل تعمیرات بلدوزر کوماتسو D155A-2
آشنایی با یاتاقان ها
سیستم سوخت رسانی GDI
Bearing Failure: Causes & Cures
راهنمای آسیب دیدگی های یاتاقان های تخت
اطلاعیه فنی ایراد پرش کیلومتر در پژو 405 ، پژوپارس ، پژو 206 و رانا
راهنمای نصب سیستم esp روی ترمز پژو 206
راهنمای نقشه های الکتریکی ولوو FH و FM
دایره المعارف قطعات الکترونیک
نقشه سوکت ۲۳ پایه مشکی تخم مرغی پژو
دستورالعمل رفع مشکل قطع نشدن کمپرسور کولر پژو 405
راهنمای تعمیرات دامپ تراک معدنی بلاز 7513
راهنمای آموزشی تایر خودرو
راهنمای آموزشی برق بدنه چری تیگو5
جزوه برق تیگو 7 موتور 1.5TC و گیربکس DCT
راهنمای کامل تعمیرات چری تیگو5
جزوه آموزشی برق چری تیگو5
راهنمای جامع یاتاقان ، بلبرینگ و رولبرینگ
آشنایی با یاتاقان ، بلبرینگ و رولبرینگ
کتاب Aerospace Engineering Desk Reference
معرفی و نحوه استفاده از دستگاه آنالیز گازهای خروجی اگزوز (چهارگاز و پنج گاز)
انواع سیستم ضدسرقت محصولات ایران خودرو
راهنمای فنی گیربکس اتوماتیک DAEA6F5 ایران خودرو دنا توربو
راهنمای آموزشی موتور برقی و باتری ولتاژ بالای هیوندای سوناتا هیبرید
راهنمای سریع سرویس بلدوزر کوماتسو D155A-2
راهنمای تعمیرات موتور Volvo D7D
راهنمای تعمیرات موتور DEUTZ 1012 1013 2012
کتاب Automotive Paint from Prep to Final Coat
آموزش برق خودرو : باتری خودرو
آموزش استفاده از اسیلوسکوپ در تعمیرات برق خودرو
آشنایی با تغییرات گیربکس جدید (طرح بهبود کلاچ ND2) در خودروهای گروه X200 (تیبا،ساینا،کوییک)
راهنمای آموزشی موتور هیوندای Hyundai Theta GDI
راهنمای آموزشی موتور تتا2 هیوندای Hyundai Theta-II Tucsun IX35
راهنمای آموزشی موتور لامبدا هیوندای Hyundai Lambda
راهنمای آموزشی موتور هیوندای Hyundai Lambda Centennial Equus
راهنمای آموزشی هیوندای Hyundai i20 Kappa
راهنمای آموزشی موتور سری PA هیوندای Hyundai Epsilon and Common Rail U
راهنمای آموزشی موتور سری FD هیوندای Hyundai Gamma and Beta and U and D
راهنمای آموزشی موتور سری TQ هیوندای Hyundai C/Rail A and D4BH TCI 2.5 and Theta 2.4
راهنمای آموزشی موتور Tau هیوندای Hyundai Tau Engine Centennial Equus
راهنمای آموزشی موتور U-II هیوندای Hyundai i-20 U-II
راهنمای آموزشی موتور سری EN هیوندای Hyundai S v-6 3.0 CRDi and Lambda v6 3.8 MPI
راهنمای باز کردن داشبورد پراید
راهنمای آموزشی برق خودرو سابرینا
Volvo Gearbox VT2412B I-shift Design and Function
راهنمای آموزشی سیستم برق گیربکس i-shift VI2412B ولوو
راهنمای سوخت رسانی MVM 100 اتوماتیک چهارسیلندر
شبیه سازی عدد اسپری و احتراق و بررسی شکل گیری مخلوط لایه ای هوا و سوخت در موتور پاشش مستقیم بنزینی
شبیه سازی 3بعدی عملکرد و آلایندگی احتراق هیدروژن-دیزل در موتور دیزل سنگین درحالت بار کامل
بررسی تجربی مشخصه های عملکردی و آلایندگی موتور تک سیلندر پژوهشی CT300 ترکیب سوز استوکیومتری با نسبت جرمی سوخت 75%بنزین 25% گاز طبیعی
راهنمای دانلود ECU Valeo J34
راهنمای ECU Valeo J35
راهنمای تعمیراتی جیپ آهو و شهباز قدیمی
مدارها و کدهای خطای عیب یابی فن خنک کننده دو دور رادیاتور موتور پراید
انواع سنسورها
آشنایی با سیستم OBD و نحوه عملکرد آن
رویه رفع ایراد صدا از چرخ عقب هنگام حرکت در دنده عقب سورن،دنا،پارس LX،رانا و 206
آموزش برق خودرو : آموزش کامل سیستم استارتر خودرو
مفاهیم و تعاریف خودروهای برقی
کاربرد شبکه در خودرو
راهنمای تعمیرات COM2000
مقدمه ای بر کنترل الکترونیکی سوپاپ ها - سیستم زمانبندی سوپاپ متغیر الکترومکانیکی
آموزش اندازه گیری فشار ریل سوخت خودرو
معرفی رله دوبل و دیاگرام داخلی و عملکرد
راهنمای تعمیر و عیب یابی گیربکس اتوماتیک 4F16 برلیانس
رفع ایراد عملکرد کولر در خودروهای با سیستم ECO MUX
رفع ایراد خطای CAN در ایسیوهای زیمنس پژو 206 و 207 و رانا
نحوه ریست سیستم مولتی مدیا خودرو B30
اهرم رگلاژ بالایی تنظیم کفشک ترمز عقب آریسان
کابل کلاچ بهینه خودروهای EF7 توربوشارژ
معرفی آینه تاشو (Folding Mirror) خودروی دنا
روش رفع ایراد افت ناگهانی دور موتور TU5 سیستم Bosch ME7.4.4 پژو پارس و 405
بررسی لنت و ضخامت دیسک ترمز هیوندای آزرا و سوناتا
رفع ایراد لرزش موتور TU5 پژو 206 در زمان سرد بودن
آموزش سرویس دریچه گاز و استپر ریو
روش رفع ایراد روشن ماندن چراغ ایربگ پژو پارس ، پژو405 و سمند
شمع مناسب موتور سورن EF7 توربوشارژ
جزوه کلاس آموزشی برق و مالتی پلکس ایرانی
راهنمای استفاده از ایکودیاگ در عیب یابی خودروها
زنان سرعت ، گزارش PressTV از رانندگان زن مسابقات خودرو در ایران
محمود خیامی که بود؟
راهنمای تعمیرات و عیب یابی ایربگ سرنشین خودرو سورن و سمند
راهنمای تعمیرات مدارها و سیستم های الکتریکی پژو پارس ELX
انتخاب شمع سوزنی مناسب برای پژو 206
راهنمای تعمیرات سیستم تعلیق، ترمز و فرمان خودرو رانا
راهنمای سیستم سوخت رسانی و استراتژی ECU موتور مگنت مارلی MM6LPB موتور EW10Aو EW7A پژو 407
آموزش کددهی به ریموت های بلوتوثی
راهنمای تعریف ریموت انواع خودرو
راهنمای صافکاری پژو 206
راهنمای تعمیرات و کدهای خطای سیستم های الکتریکی مزدا3
راهنمای گشتاور پیچ های خودرو رانا
مستند اختاپوس ، مافیای صنعت خودرو ایران
راهنمای تعمیرات موتور پژو روآ سال
راهنمای تعمیرات تزئینات و قطعات خودرو رانا
آموزش سنجش کمپرس سیلندر موتور
نقشه الکتریکی سیستم سوخت رسانی و جرقه Bosch M7.4.4 پژو405 و پارس
نحوه تنظیم ساعت سیستم صوتی جدید پژو پارس و 405 با ایربگ سرنشین
روش فعالسازی ورودی AUX در رادیوپخش های RDE پژو206
معرفی خودروهای پژو 405 و پارس Xu7 و پژو206 TU3 تک نود کروز
معرفی سیستم جدید سوخت رسانی S2 دنا و دنا پلاس
راهنمای باز و بست و تعیرات پمپ تغذیه هوا پژو پارس ELX
پمپ تزریق ثانویه هوا / اسماگ پمپ
لیست کامل کدهای خطای موتور و گیربکس در استاندارد OBD-II
آشنایی با فرمان هیدرولیک خودرو
آموزش سرویس روغن و فیلتر پژو 405 ، پژو پارس و سمند و ...
نکات فنی امدادخودرو پژو 405 و پارس و سمند
راه حل های هیبرید استفاده شده توسط تویوتا، سوزوکی ، نیسان ، هوندا و هیوندای
شرح و آموزش پولیش رنگ و بدنه خودرو
راهنمای تست و خريد خودرو کارکرده
آموزش نحوه بازبینی و تست وایر شمع خودرو
معرفی شمع های سوزنی ایریدیوم و پلاتینیوم
آلبوم کامل نقشه های برقی و الکتریکی وانت پیکان
مقدمه ای بر سیستم انتقال قدرت دستی اتوماتیک شده (AMT)
راهنمای فنی ECU Bosch M7.9.7 سایپا X100
دستورالعمل اصلاح گردگیر (کپ) لاستیکی و ترمینال فلزی شیربرقی کولر تیبا2
راهنمای تعمیرات کمربندایمنی و صندلی لیفان 820
راهنمای تعمیرات و عیب یابی کلاچ لیفان 820
دستورالعمل تعویض قطعه فن درایو خودرو ساینا
مشخصات مایعات و روانکارهای کوییک و ساینا اتوماتیک
دستورالعمل فراخوان اصلاح دسته سيم کنار رله باکس تیبا و ساینا
دستورالعمل رفع ایراد تقه در گیربکس خودرو تیبا (X200)
استفاده از آب بجای بنزین و روشن کردن خودرو پژو ۴۰۵ بوسیله آب
انحراف به چپ ، آیا جمشید آرین راست می گوید؟
راهنما و نرم افزار کد ضبط مگان
راهنمای تعمیرات و عیب یابی سیستم انتقال قدرت دستی چانگان CS35 و EADO
راهنمای تعمیرات و سرویس گیربکس اتوماتیک مزدا3 (FN4A-EL/FS5A-EL)
رویه رفع ایرادات مرتبط با EMS غرب استیل (MAW)
اطلاعیه رفع ایراد نرم افزاری ECU خودروی 206 غرب استیل
عیب یابی و تعویض رینگ چرخ و تست صحت کالیبراسیون دستگاه بالانس رینگ
راهنمای تعمیرات و عیب یابی گیربکس اتوماتیک لیفان 820
آموزش ویدیویی تعمیرات ECU
احتمال عدم کشش موتور با EMS غرب استیل پژو 206
صفحه از    ::    صفحه قبل   |   صفحه بعد
تعداد ردیف

? کارگیک یک رسانه آموزشی آنلاین است و تعمیرگاه و آموزشگاه و مشاوره و نرم افزار و ... ندارد.

? کارگیک اپلیکیشن موبایل ندارد.
? کارگیک انواع دامپ ایسیو و کیلومتر و ایربگ و ... ندارد.
? کارگیک CDآموزشی و/یا نرم افزار آموزشی و اساسا هیچ قلم و مدل خدمات یا محصولاتی که برای آن وجهی پرداخت بکنید ندارد و همه چیز رایگان فقط روی سایت یا گروه یا کانال است.
?ما شرعا و قانونا متعهد نیستیم هر موردی را که از عنوان کارگیک سواستفاده کرده پیگیری کنیم اما این حقوق و توانایی قانونی برای موارد خاص محفوظ است.
? اطلاعات و آموزش های منتشر شده باید توسط متخصص بررسی و انجام شوند و جنبه کمک آموزشی دارند.کارگیک مسئولیتی در خصوص نحوه و عواقب استفاده اطلاعات منتشر شده ندارد.

 آدرس های رسمی کارگیک فقط :

 وب سایت : cargeek.ir

کانال تلگرام : @cargeek_ir

گروه تلگرام : @cargeekgroup

کانال رسمی آپارات : https://www.aparat.com/cargeek

هستند.

یک ویدیو تصادفی از کانال کارگیک

[ کانال رسمی کارگیک در آپارات ]

[ کانال رسمی کارگیک در تلگرام ]

[ گروه گفتگوی کارگیک در تلگرام ]

قیمت خودروهای تولید داخل

آخرین به روز رسانی در تاریخ پنجشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۹ ، ۱۶:۵۷:۵۴

ایران خودرو

نام خودرو قیمت بازار (تومان) قیمت کارخانه (تومان) تغییر

  وانت آریسان

--- 51,500,000 (0.00%)0

  سمند LX

--- 66,980,000 (0.00%)0

  سمند EF7

--- 69,773,000 (0.00%)0

  سمند EF7 دوگانه سوز

--- حاشیه بازار (0.00%)0

  سمند سورن

--- 82,558,000 (0.00%)0

  دنا (تیپ 1)

--- 83,623,000 (0.00%)0

  دنا (تیپ 2)

--- توقف فروش (0.00%)0

  دنا پلاس (تیپ 1)

--- 110,934,000 (0.00%)0

  دنا پلاس (تیپ 2)

ناموجود توقف فروش (0.00%)0

  دنا پلاس توربو (تیپ 1)

--- توقف فروش (0.00%)0

  دنا پلاس توربو (تیپ 2)

--- حاشیه بازار (0.00%)0

  پژو GLX 405

--- توقف تولید (0.00%)0

  پژو GLX 405 دوگانه سوز

--- توقف تولید (0.00%)0

  پژو SLX 405

--- 67,998,000 (0.00%)0

  پژو پارس

--- 78,338,000 (0.00%)0

  پژو پارس دوگانه سوز

--- 80,643,000 (0.00%)0

  پژو پارس LX . کد 21

--- 85,000,000 (0.00%)0

  پژو پارس LX . کد 23

--- 84,718,000 (0.00%)0

  پژو پارس LX . کد 24

--- 85,463,000 (0.00%)0

  پژو پارس LX . کد 25

--- 85,400,000 (0.00%)0

  پژو پارس اتوماتیک

--- 98,978,000 (0.00%)0

  پژو 207 . دنده‌ای

--- 96,730,000 (0.00%)0

  پژو 207 . اتوماتیک

--- 115,294,000 (0.00%)0

  پژو 207 صندوقدار

--- حاشیه بازار (0.00%)0

  پژو 206 . تیپ 2 (ساده)

--- حاشیه بازار (0.00%)0

  پژو 206 . تیپ 2 (فول)

--- 67,283,000 (0.00%)0

  پژو 206 . تیپ 5 (ساده)

--- حاشیه بازار (0.00%)0

  پژو 206 . تیپ 5 (فول)

--- 83,690,000 (0.00%)0

  پژو 206 صندوقدار (ساده)

--- حاشیه بازار (0.00%)0

  پژو 206 صندوقدار (فول)

--- 80,303,000 (0.00%)0

  پژو 2008

--- توقف تولید (0.00%)0

  رانا LX

--- 67,203,000 (0.00%)0

  دانگ فنگ H30 (بدون رینگ)

--- توقف تولید (0.00%)0

  رنو تندر E2

--- توقف تولید (0.00%)0

  رنو تندر پلاس دنده‌ای

--- توقف تولید (0.00%)0

  رنو تندر پلاس اتوماتیک (بدون رینگ)

--- توقف تولید (0.00%)0

  رنو تندر پلاس اتوماتیک (با رینگ)

--- توقف تولید (0.00%)0

  هایما اس 5 توربو ( S5 )

--- 178,370,000 (0.00%)0

  هایما اس 7 توربو ( S7 )

--- حاشیه بازار (0.00%)0

  پیکاپ دوکابین فوتون . بنزینی

ناموجود 515,000,000 (0.00%)0

  پیکاپ دوکابین فوتون . دیزل

--- 555,000,000 (0.00%)0

  سوزوکی ویتارا

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

سایپا

  سایپا 111 (سفید)

--- توقف تولید (0.00%)0

  سایپا 111 (تنوع رنگ)

--- توقف تولید (0.00%)0

  سایپا 131 (سفید)

--- توقف تولید (0.00%)0

  سایپا 131 (تنوع رنگ)

--- توقف تولید (0.00%)0

  سایپا 132 (سفید)

--- توقف تولید (0.00%)0

  سایپا 132 (تنوع رنگ)

--- توقف تولید (0.00%)0

  سایپا 151

--- 48,540,000 (0.00%)0

  سایپا 151 (آپشنال)

--- 56,000,000 (0.00%)0

  سایپا 151 (آپشنال) + رینگ آلومینیوم

--- 69,430,000 (0.00%)0

  تیبا (رینگ فولادی)

--- 43,460,000 (0.00%)0

  تیبا (رینگ آلومینیومی)

--- 54,040,000 (0.00%)0

  تیبا 2 (سفید)

--- 60,620,000 (0.00%)0

  تیبا 2 (تنوع رنگ)

--- --- (0.00%)0

  تیبا2 پلاس

--- 75,600,000 (0.00%)0

  ساینا (ساده)

--- 61,240,000 (0.00%)0

  ساینا (فول)

--- --- (0.00%)0

  کوییک دنده‌ای

--- 79,400,000 (0.00%)0

  کوییک R (سفید)

--- 88,600,000 (0.00%)0

  کوییک R (تنوع رنگ)

--- 88,860,000 (0.00%)0

  کوییک اتوماتیک

--- توقف فروش (0.00%)0

  وانت زامیاد

--- 80,900,000 (0.00%)0

  وانت زامیاد (رادیال)

--- 83,700,000 (0.00%)0

  وانت زامیاد (آپشنال)

--- 95,020,000 (0.00%)0

  وانت زامیاد گازسوز (ساده)

--- 95,700,000 (0.00%)0

  وانت زامیاد گازسوز (آپشنال)

--- 107,000,000 (0.00%)0

  وانت زامیاد دیزل . یورو 5

--- 156,000,000 (0.00%)0

  وانت پادرا (پلاس)

--- 148,000,000 (0.00%)0

  آریو (دنده ای)

--- توقف تولید (0.00%)0

  آریو (اتوماتیک)

--- توقف تولید (0.00%)0

  چانگان CS35

--- توقف تولید (0.00%)0

  کیا سراتو 2000 (اتوماتیک)

--- توقف تولید (0.00%)0

  سیتروئن C3 (تیپ 1)

--- توقف تولید (0.00%)0

پارس خودرو

  برلیانس H220 دنده‌ای

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  برلیانس H230 دنده‌ای

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  برلیانس H320

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  برلیانس H320 . اتوماتیک

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  برلیانس H330

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  برلیانس H330 . اتوماتیک

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  برلیانس کراس

--- توقف تولید (0.00%)0

  رنو تندر 90

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  رنو پارس تندر

--- توقف تولید (0.00%)0

  رنو ساندرو - دنده‌ای

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  رنو ساندرو - اتوماتیک

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  رنو ساندرو استپ‌وی - دنده‌ای

ناموجود توقف تولید (0.00%)0

  رنو ساندرو استپ‌وی - اتوماتیک

--- توقف تولید (0.00%)0

  پیکاپ دوکابین ریچ

--- 221,900,000 (0.00%)0

مدیران خودرو

  MVM 315 هاچ‌بک (پلاس)

--- 290,000,000 (0.00%)0

  ام وی ام X22 دنده ای (لاکچری)

--- 265,000,000 (0.00%)0

  ام وی ام X22 دنده ای (اسپورت) EX

--- 278,000,000 (0.00%)0

  ام وی ام X22 اتوماتیک (لاکچری)

--- --- (0.00%)0

  ام وی ام X22 اتوماتیک (اسپورت) EX

--- 327,000,000 (0.00%)0

  ام وی ام X33

--- 370,000,000 (0.00%)0

  ام وی ام X33 (جدید)

به زودی 390,000,000 (0.00%)0

  ام وی ام X55 (اکسلنت)

--- 540,000,000 (0.00%)0

  ام وی ام X55 (اکسلنت/ اسپورت)

--- 543,000,000 (0.00%)0

  چری آریزو 5 (دنده‌ای)

--- --- (0.00%)0

  چری آریزو 5 (Turbo)

--- 400,000,000 (0.00%)0

  چری آریزو 6 (Turbo)

--- 550,000,000 (0.00%)0

  چری تیگو 5 (IE)

--- 513,000,000 (0.00%)0

  چری تیگو 7 (Excellent)

--- توقف فروش (0.00%)0

  چری تیگو 7 (IE)

--- 640,000,000 (0.00%)0

کرمان موتور

  جک J4 اتوماتیک

--- 156,500,000 (0.00%)0

  جک S3 اتوماتیک

--- 269,900,000 (0.00%)0

  جک S5 اتوماتیک

--- 374,900,000 (0.00%)0

  هیوندای I20

ناموجود توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای اکسنت

--- توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای النترا

--- توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای سوناتا

--- توقف عرضه (0.00%)0

  هیوندای توسان

--- توقف عرضه (0.00%)0

  هیوندای سانتافه

--- توقف عرضه (0.00%)0

  هیوندای آزرا 2018

--- توقف عرضه (0.00%)0

  هیوندای آزرا 2019

--- 950,000,000 (0.00%)0

گروه بهمن

  مزدا3

--- توقف فروش (0.00%)0

  بسترن B30

--- 124,300,000 (0.00%)0

  وانت کارا - تک کابین

--- 125,370,000 (0.00%)0

  وانت کارا - دو کابین

--- 134,870,000 (0.00%)0

  وانت کاپرا

ناموجود 316,416,000 (0.00%)0

  هاوال H2

--- توقف تولید (0.00%)0

ایران خودرو

قیمت تایر خودرو

قیمت ها براساس مدل و عنوان است. ممکن است براساس تعداد فروش تک یا جفت باشد.

آخرین به روز رسانی در تاریخ یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ، ۰۹:۴۱:۱۸

ایران تایر

مدل لاستیک جزئیات سایز قیمت ( تومان )

  لاستیک ایران تایر

گل آدرینا 165.65.13 600,000

  لاستیک ایران تایر

گل سارینا 175.60.13 620,000

  لاستیک ایران تایر

گل کارنا 185.65.14 650,000

  لاستیک ایران تایر

گل رونیکا 205.60.14 840,000

  لاستیک ایران تایر

گل کارنا 185.65.15 650,000

  لاستیک ایران تایر

گل رونیکا 205.60.15 970,000

کویر

  لاستیک کویر تایر

گل KB12 165.65.13 540,000

  لاستیک کویر تایر

گل KB2000 175.60.13 600,000

  لاستیک کویر تایر

گل KB14 175.70.13 670,000

  لاستیک کویر تایر

گل KB22 185.65.14 600,000

  لاستیک کویر تایر

گل KB77 205.60.14 900,000

  لاستیک کویر تایر

گل KB27 185.65.15 710,000

  لاستیک کویر تایر

گل KB77 205.60.15 950,000

  لاستیک کویر تایر

گل KB14 205.55.16 ---

یزدتایر

  یزدتایر

گل ونوس 165.65.13 630,000

  لاستیک یزد تایر

گل اورانوس 185.65.14 740,000

  لاستیک یزد تایر

گل مرکوری 205.60.14 1,130,000

  لاستیک یزد تایر

گل اورانوس 185.65.15 790,000

  لاستیک یزد تایر

گل مرکوری 205.60.15 1,200,000

بارز

  لاستیک بارز

گل P648 165.65.13 580,000

  لاستیک بارز

گل P601 175.60.13 630,000

  لاستیک بارز

گل P640 185.65.14 610,000

  لاستیک بارز

گل P624 205.60.14 1,000,000

  لاستیک بارز

گل P640 185.60.15 630,000

  لاستیک بارز

گل P648 195.65.15 540,000

  لاستیک بارز

گل P624 205.60.15 1,100,000

  لاستیک بارز

گل P624 205.50.16 950,000

  لاستیک بارز

گل S630 215.65.16 1,250,000

  لاستیک بارز

گل S630 225.70.16 1,350,000

  لاستیک بارز

گل S677 225.65.17 1,400,000

  لاستیک بارز

گل S673 235.65.17 1,400,000

رودستون

  لاستیک رودستون

گل CP672 175.60.13 1,000,000

  لاستیک رودستون

گل N Blue HD Plus 185.60.13 1,090,000

  لاستیک رودستون

گل CP661 185.70.13 1,370,000

  لاستیک رودستون

گل N5000 Plus 205.60.14 1,650,000

  لاستیک رودستون

گل N5000 Plus 185.65.14 1,450,000

  لاستیک رودستون

گل N5000 Plus 195.60.14 1,550,000

  لاستیک رودستون

گل N5000 Plus 205.65.14 1,670,000

  لاستیک رودستون

گل CP672 185.65.15 1,550,000

  لاستیک رودستون

گل N5000 Plus 205.60.15 1,900,000

  لاستیک رودستون

گل CP672 205.55.16 2,100,000

  لاستیک رودستون

گل CP672 215.55.16 2,800,000

  لاستیک رودستون

گل NFera SU1 215.45.17 2,100,000

  لاستیک رودستون

گل NFera SU1 215.55.17 2,800,000

  لاستیک رودستون

گل NFera SU1 225.45.17 3,000,000

  لاستیک رودستون

گل NFera SU1 245.50.18 3,450,000

  لاستیک رودستون

گل CP672 225.50.18 3,450,000

  لاستیک رودستون

گل ROADIAN HTX RH5 245.60.18 3,300,000

کومهو

  لاستیک کومهو

گل SENSE KR26 165.65.13 800,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta SPT KU31 185.65.14 1,500,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS HS11 205.60.14 1,900,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta HS51 205.60.14 1,900,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS HS11 195.60.14 1,700,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta HS51 205.65.14 1,600,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta HS51 205.60.15 2,000,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS HS11 195.60.15 1,700,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta HS51 205.50.15 1,800,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta HS51 205.55.16 2,100,000

  لاستیک کومهو

گل Eco Solus KL21 215.65.16 2,300,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS KH17 195.50.16 2,100,000

  لاستیک کومهو

گل Ecowing ES01 KH27 225.70.16 2,600,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS HS11 235.60.16 2,700,000

  لاستیک کومهو

گل ECSTA HS51 225.55.16 3,300,000

  لاستیک کومهو

گل Crugen HP71 235.70.16 3,400,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta HS51 205.45.16 2,600,000

  لاستیک کومهو

گل Ecowing Es01 kh27 215.60.16 2,400,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS KH17 205.65.16 2,200,000

  لاستیک کومهو

گل CRUGEN HP91 265.70.16 3,500,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS KH17 215.45.17 2,500,000

  لاستیک کومهو

گل Eco SOLUS KL21 225.60.17 2,600,000

  لاستیک کومهو

گل Eco SOLUS KL21 225.65.17 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS KH17 225.50.17 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل Crugen HP71 235.60.17 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل Eco SOLUS KL21 215.60.17 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta HS51 225.45.17 2,700,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta HS51 215.55.17 2,400,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS KH17 225.55.17 2,750,000

  لاستیک کومهو

گل ECSTA HS51 225.50.17 2,700,000

  لاستیک کومهو

گل Eco SOLUS KL21 235.65.17 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل Ecowing Es01 kh27 235.55.17 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل Eco SOLUS KL21 235.60.18 2,700,000

  لاستیک کومهو

گل Eco SOLUS KL21 225.55.18 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل SOLUS KH17 225.45.18 2,650,000

  لاستیک کومهو

گل Road Venture APT KL51 235.55.18 2,900,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta XC KU26 235.45.18 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل Eco SOLUS KL21 245.60.18 3,100,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta LE Sport KU39 245.45.18 3,000,000

  لاستیک کومهو

گل CRUGEN HP91 235.50.18 2,800,000

  لاستیک کومهو

گل CRUGEN PREMIUM KL33 255.60.18 3,300,000

  لاستیک کومهو

گل CRUGEN HP91 225.60.18 3,300,000

  لاستیک کومهو

گل CRUGEN PREMIUM KL33 235.55.19 3,100,000

  لاستیک کومهو

گل Ecsta LE Sport KU39 275.35.19 3,700,000

  لاستیک کومهو

گل ECSTA PS91 275.40.19 3,800,000

هانکوک

  لاستیک هانکوک

گل Smart Plus H429 175.70.13 1,500,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO ME02 K424 185.60.13 1,600,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO ME02 K424 205.60.14 2,000,000

  لاستیک هانکوک

گل Kinergy Eco 2 185.65.15 1,700,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO ME02 K424 235.60.16 3,600,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus ME01 K114 205.55.16 2,300,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO K415 195.50.16 2,700,000

  لاستیک هانکوک

گل Dynapro HP2 RA33 245.70.16 3,600,000

  لاستیک هانکوک

گل Dynapro HP2 RA33 225.70.16 3,900,000

  لاستیک هانکوک

گل Dynapro HP2 RA33 235.70.16 3,500,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus ME01 K114 225.50.17 3,000,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus Prime2 K115 215.45.17 3,600,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO K415 215.55.17 3,000,000

  لاستیک هانکوک

گل Dynapro HP2 RA33 225.65.17 2,900,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO K415 225.45.17 2,900,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO H426 235.55.18 3,500,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO H426 225.55.18 3,100,000

  لاستیک هانکوک

گل Dynapro HP RA23 245.60.18 3,400,000

  لاستیک هانکوک

گل OPTIMO K415 225.45.18 3,150,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus V12 evo2 K120 245.40.18 3,500,000

  لاستیک هانکوک

گل Dynapro HP2 RA33 235.60.18 3,600,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus V12 evo K110 225.50.18 3,500,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus Prime2 K115 245.45.18 3,400,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus Prime2 K115 235.55.19 4,000,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus Prime2 K115 245.40.19 3,700,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus V12 evo2 K120 275.35.19 3,700,000

  لاستیک هانکوک

گل Ventus V12 evo2 K120 275.40.19 3,600,000

میشلن

  لاستیک میشلن

--- 195.60.15 2,250,000

  لاستیک میشلن

--- 195.65.15 2,200,000

  لاستیک میشلن

--- 225.70.15 2,200,000

  لاستیک میشلن

گل Primacy 4 205.55.16 2,400,000

  لاستیک میشلن

--- 205.55.16 2,050,000

  لاستیک میشلن

--- 225.70.16 2,350,000

  لاستیک میشلن

--- 205.55.16 2,450,000

  لاستیک میشلن

گل PRIMACY HP 215.45.17 3,350,000

  لاستیک میشلن

گل Primacy 3 205.55.17 3,800,000

  لاستیک میشلن

گل Primacy 3 225.50.17 4,000,000

  لاستیک میشلن

گل Primacy 3 245.50.18 6,200,000

  لاستیک میشلن

گل LATITUDE SPORT 3 265.40.21 10,000,000

مارشال

  لاستیک مارشال

گل CRUGEN KL21 225.65.17 3,100,000

  لاستیک مارشال

گل CRUGEN KL21 235.60.18 3,300,000

  لاستیک مارشال

گل Matrac MU12 225.45.18 3,300,000

  لاستیک مارشال

گل Matrac STX KL12 285.60.17 2,600,000

یوکوهاما

  لاستیک یوکوهاما

گل DB E70B 215.60.16 2,500,000

  لاستیک یوکوهاما

گل GEOLANDAR H/T G039 265.70.16 3,700,000

  لاستیک یوکوهاما

گل DB E70B 215.55.17 2,700,000

  لاستیک یوکوهاما

گل G94B 285.65.17 4,100,000

سومیتومو

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 200 205.60.14 1,650,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 185.65.15 1,450,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 195.60.15 1,650,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 200 195.50.15 1,700,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 205.60.15 1,750,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR A/S P01 205.65.15 1,900,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 215.60.15 2,200,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR A/S P01 205.55.16 2,100,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR A/S P01 215.60.16 2,450,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 205.50.16 2,300,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 215.55.16 2,500,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 225.45.17 2,700,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 245.40.17 3,500,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 265.35.18 3,900,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 255.35.18 3,700,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 275.35.18 4,200,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 225.40.18 3,100,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 225.45.18 3,200,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR 900 245.45.18 3,300,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 245.45.19 4,000,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 255.35.19 4,000,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 275.35.19 3,900,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 275.40.19 4,400,000

  لاستیک سومیتومو

گل HTR Z III 245.40.20 4,600,000

تراینگل

  لاستیک تراینگل

--- 165.65.13 700,000

  لاستیک تراینگل

--- 175.60.13 780,000

  لاستیک تراینگل

--- 175.70.13 800,000

  لاستیک تراینگل

--- 185.70.13 1,020,000

  لاستیک تراینگل

--- 185.65.14 960,000

  لاستیک تراینگل

--- 195.60.14 990,000

  لاستیک تراینگل

--- 205.60.14 1,130,000

  لاستیک تراینگل

--- 185.65.15 950,000

  لاستیک تراینگل

--- 195.60.15 1,040,000

  لاستیک تراینگل

--- 205.50.15 1,140,000

  لاستیک تراینگل

--- 205.50.16 1,300,000

پیرلی

  لاستیک پیرلی

--- 235.65.17 3,600,000

  لاستیک پیرلی

--- 225.50.17 4,050,000

  لاستیک پیرلی

--- 245.45.18 4,700,000

  لاستیک پیرلی

--- 245.40.19 4,560,000

  لاستیک پیرلی

--- 245.35.20 4,400,000

  لاستیک پیرلی

--- 255.35.20 5,140,000

  لاستیک پیرلی

--- 295.35.20 6,460,000

  لاستیک پیرلی

--- 275.35.20 8,000,000

  لاستیک پیرلی

--- 275.40.21 7,350,000

ایران تایر

قیمت خودروهای وارداتی

آخرین به روز رسانی در تاریخ یکشنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸ ، ۱۳:۳۸:۴۵

هیوندای - Hyundai

نام خودرو قیمت بازار (تومان) قیمت نمایندگی (تومان) تغییر

  هیوندای النترا 2018

--- 489,000,000 (0.00%)0

  هیوندای سوناتا . فول 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای سوناتا 2017 هیبرید +GLS

-- توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای سوناتا 2018 هیبرید GL

--- توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای سوناتا 2018 هیبرید GLS

--- توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای سوناتا 2018 هیبرید +GLS

--- توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای توسان 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

  هیوندای سانتافه . فول . 6 رادار

--- توقف فروش (0.00%)0

کیا موتورز - Kia Motors

  کیا سراتو 2018

--- 469,790,000 (0.00%)0

  کیا اسپورتیج 2017

-- 629,140,000 (0.00%)0

  کیا اسپورتیج 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  کیا اپتیما 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

  کیا اپتیما هیبرید 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  کیا سورنتو 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

  کیا سورنتو 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

رنو - Renault

  رنو تلیسمان 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  رنو کولئوس 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

تویوتا - Toyota

  تویوتا CH-R تیپ لانچ 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  تویوتا CH-R تیپ استایل 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  تویوتا پریوس 2017 تیپ C

--- توقف فروش (0.00%)0

  تویوتا راو 4 مدل 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  تویوتا هایلوکس 2016 / اتوماتیک

--- توقف فروش (0.00%)0

لکسوس - Lexus

  لکسوس NX200 T هفت کلید 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

  لکسوس NX300 H هفت کلید 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

  لکسوس RX200T . فول 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

نیسان - Nissan

  نیسان جوک (اسکای پک)

--- توقف فروش (0.00%)0

  نیسان جوک (پلاتینیوم)

--- 440,000,000 (0.00%)0

  نیسان جوک (اسپورت)

--- 540,000,000 (0.00%)0

  نیسان ایکس-تریل 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

  نیسان ایکس-تریل 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

میتسوبیشی - Mitsubishi

  میتسوبیشی میراژ 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  میتسوبیشی لنسر 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  میتسوبیشی ASX فول 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  میتسوبیشی اوتلندر 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  میتسوبیشی اوتلندر PHEV مدل 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

DS Automobiles

  دی اس DS3 مدل 2018

ناموجود توقف فروش (0.00%)0

  دی‌اس DS5 مدل 2018

ناموجود توقف فروش (0.00%)0

  دی‌اس DS6 مدل 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  دی‌اس DS7 مدل 2018 (اپرا)

--- توقف فروش (0.00%)0

سانگ یانگ - SsangYong

  سانگ‌یانگ تیولی 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

  سانگ‌یانگ کوراندو 2018

--- توقف فروش (0.00%)0

پورشه - Porsche

  پورشه باکستر 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

  پورشه ماکان 2017

--- توقف فروش (0.00%)0

بی ام و - B.M.W

  بی‌ام و 218

--- 899,000,000 (0.00%)0

  بی ام و 220

--- 1,349,000,000 (0.00%)0

  بی‌ام و 230

--- 1,625,000,000 (0.00%)0

  بی‌ام و 330I

--- 1,350,000,000 (0.00%)0

  بی‌ام و 530 تیپ Perfection

--- 2,099,000,000 (0.00%)0

  بی‌ام و 730LI تیپ LEGASY SPORT

--- 2,849,000,000 (0.00%)0

  بی‌ام و 730LI تیپ LEGASY LOUNGE

--- --- (0.00%)0

  بی‌ام و 730LI تیپ INDIVIUAL

--- 2,999,000,000 (0.00%)0

  بی‌ام و X1 مدل 25I تیپ Adventure Sport

--- 1,349,000,000 (0.00%)0

  بی‌ام و X3 مدل 28I تیپ Dynamic

--- توقف فروش (0.00%)0

  بی‌ام و X4 مدل 28I تیپ Exclusive

--- توقف فروش (0.00%)0

فولکس‌واگن - Volkswagen

  فولکس‌واگن گلف GTI

ناموجود توقف فروش (0.00%)0

  فولکس‌واگن پاسات

--- توقف فروش (0.00%)0

  فولکس‌واگن تیگوان

--- توقف فروش (0.00%)0

مینی - Mini

  مینی کانتریمن S

--- توقف فروش (0.00%)0

  مینی کوپر

--- 1,031,000,000 (0.00%)0

  مینی کلابمن S

--- توقف فروش (0.00%)0

بورگوارد - Borgward

  بورگوارد BX5

--- 670,000,000 (0.00%)0

  بورگوارد BX7

--- 830,000,000 (0.00%)0

هیوندای - Hyundai

قیمت باتری خودرو

آخرین به روز رسانی در تاریخ سه شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ، ۱۱:۱۳:۴۶

فالکون

آمپر قیمت ( تومان )

  45 اتمی

---

  55 اتمی

484,000

  60 اتمی

528,000

  62 اتمی

545,000

  66 اتمی

580,000

  70 اتمی

616,000

  75 اتمی

660,000

  80 اتمی

704,000

  90 اتمی

---

  100 اتمی

---

کابوک

  55 اتمی

317,000

  60 اتمی

350,000

  66 اتمی

370,000

  70 اتمی

406,000

  74 اتمی

408,000

سهند

  50 اتمی

295,000

  55 اتمی

317,000

  60 اتمی

360,000

  90 اتمی

475,000

  90 اسیدی

485,000

  100 اسیدی

540,000

  120 اسیدی

610,000

  150 اسیدی

757,000

  200 اسیدی

950,000

هندل

  55 اتمی

370,000

  60 اتمی

405,000

  66 اتمی

445,000

  70 اتمی

470,000

  74 اتمی

500,000

واریان

  50 اتمی

245,000

  55 اتمی

267,000

  60 اتمی

310,000

  66 اتمی

320,000

  74 اتمی

358,000

  100 اتمی

550,000

صبا باطری

  آرمو 50

265,000

  آرمو 55

285,000

  آرمو 60

300,000

  آرمو 66

330,000

  آرمو 70

350,000

  آرمو 74

360,000

  آرمو 88

430,000

  آرمو 90

430,000

  آرمو 100

470,000

  آرمو 120

560,000

  آرمو 150

690,000

  آرمو 200

880,000

  واریان 50

265,000

  واریان 55

285,000

  واریان 60

300,000

  واریان 66

330,000

  واریان 70

350,000

  واریان 74

360,000

  واریان 90

430,000

  واریان 100

---

  واریان 120

---

پوما

  35

---

  45

---

  55

511,000

  60

533,000

  62

---

  66

---

  70

651,000

  74

---

  88

---

  90

835,000

  100

930,000

  120

---

  150

---

  170

---

  200

---

آرارات

  55

360,000

  60

---

  62

405,000

  66

430,000

  70

---

  74

483,000

  80

---

  90

---

  100

---

  180

---

سوزوکی

  35

315,000

  45

483,000

  50

450,000

  55

495,000

  60

540,000

  66

594,000

  74

666,000

  160

---

  190

---

اوربیتال (سپاهان)

  35 ( اتمی )

346,000

  45 ( اتمی )

445,000

  50 ( اتمی )

---

  55 ( اتمی )

---

  60 ( اتمی )

---

  66 ( اتمی )

---

  70 ( اتمی )

---

  74 ( اتمی )

---

  88 ( اتمی )

---

  100 ( اتمی )

---

  120 ( اتمی )

---

  150 ( اتمی )

1,350,000

  170 ( اتمی )

---

  190 ( اتمی )

---

  200 ( اتمی )

---

اتمیک (توان)

  45

370,000

  50

350,000

  55

380,000

  60

410,000

  66

445,000

  70

480,000

  74

495,000

  88

595,000

  100

695,000

برنا

  50

---

  55

370,000

  60

405,000

  70

472,000

  74

500,000

فالکون